Kościół pw Bożego Miłosierdzia w Bielsku-Białej

11.11.2024, Obchody święta odzyskania Niepodległości

4 (1)

Główne obchody uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się tradycyjnie w kościele pw. św. Maksymiliana w Bielsku-Białej i na cmentarzu Wojska Polskiego. W trakcie pochodu uczestnicy nieśli 100-metrową biało-czerwoną flagę.

Mszy św. w intencji ojczyzny przewodniczył biskup Roman Pindel, przypominając o bohaterach walczących o niepodległość oraz o ofiarach wojny, represji i prześladowań. Szczególną uwagę podczas homilii Ksiądz Biskup poświęcił Korpusowi Ochrony Pogranicza – formacji utworzonej w 1924 roku do ochrony wschodniej granicy przed ZSRR. Biskup podkreślił, że pomimo różnic wszyscy Polacy mogą współpracować, wspólnie realizując wartości, które umacniają kraj i społeczeństwo.

Po Eucharystii uczestnicy prowadzeni przez kompanię honorową 18. Batalionu Powietrznodesantowego przeszli na cmentarz Wojska Polskiego, gdzie spoczywają polegli w I i II wojnie światowej. Pochodowi towarzyszyły pochodnie oraz gigantyczna flaga Polski o długości stu metrów. W trakcie uroczystości na cmentarzu podczas apelu poległych odczytano nazwiska żołnierzy, działaczy społecznych oraz polityków zasłużonych w walce o niepodległość. Ku ich czci żołnierze oddali salwę honorową.

Z okazji 106 rocznicy odzyskania Niepodległości, w naszym kościele odbył się koncert „Śpiewamy dla Niepodległej”, w którym wystąpiła schola parafialna oraz wojskowy zespół „Niemonotonni” działający przy 18bpd. Koncert cieszył się dużą obecnością parafian oraz sympatyków parafii, zwłaszcza najmłodszych.

 

26.10.2024, przysięga wojskowa

26 października 2024 r. Bielski Rynek stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia.
Elewi 18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy złożyli przysięgę wojskową, kończąc swoje szkolenie podstawowe.
Gratulacje dla nowych żołnierzy!

Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi „DESANT”

W 18 Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym powstał Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi „DESANT”, który na dziś dzień zrzesza  ponad 100 żołnierzy – czynnych dawców krwi.

Inauguracja Klubu zbiegła się z akcją krwiodawstwa upamiętniającą węgierskie powstanie z 1956r. Dla Węgrów ma to ogromne znaczenie, ze względu na pomoc, jakiej z potrzeby serca i braterstwa udzielali Polacy, wysyłając, żywność, leki, a także oddając to co najcenniejsze – swoją krew.

Żołnierze z 18bpd chętnie włączyli się do akcji „Polak – Węgier, jedna krew”, oddają 55 donacji, co przelicza się na blisko 25 litrów krwi.

Jako Klub HDK „DESANT”, w  przyszłości planujemy systematycznie wspierać Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddział w Bielsku-Białej poprzez systematyczną oraz owocną współpracę.

Angażując  się w akcje krwiodawstwa, chcemy promować pomoc innym i zwiększać świadomość na temat znaczenia oddawania krwi. Naszą misją ma być inspirowanie innych do działania, które mogą zmienić życie wielu osób. Łączy nas jedna krew, która ratuje życie.

 

 

03.10.2024, Święto 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego

Wprowadzeniem kompanii honorowej na plac apelowy 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego 3 października rozpoczęły się obchody święta jednostki. Po wciągnięciu flagi na maszt oraz odśpiewaniu hymnu Dowódca podziękował żołnierzom za ich ponadprzeciętną gotowość do służby i dyspozycyjność. Następnie wręczył awanse na wyższe stopnie, nagrody oraz odznaczył żołnierzy, którzy uzyskali tytuł skoczka spadochronowego.

Po uroczystym apelu Dowódca wraz z żołnierzami i pracownikami wojska udali się do kościoła garnizonowego, gdzie była sprawowana Msza św. w ich intencji. Podczas Mszy ks. kapelan zaznaczył, że dzisiejszy dzień jest szczególny. „Święto 18. Batalionu Powietrznodesantowego to czas wyjątkowy, czas w którym pochylamy się nad niezwykłym dziedzictwem odwagi, poświęcenia i braterstwa. To czas, by złożyć uznanie i wdzięczność wszystkim tym, którzy służą w mundurze, a także tym, którzy oddali swe życie w imię ojczyzny, wolności, bezpieczeństwa i pokoju.

Służba wojskowa w elitarnych bordowych beretach – to powołanie, które wymaga nie tylko tej siły, sprawności fizycznej, ale to także wielka odwaga, poświęcenie i siła ducha”.

Przywołał również postać patrona batalionu, kpt. Ignacego Gazurka urodzonego w Istebnej, w 1907r., który zginął biorąc udział w operacji Market Garden mając zaledwie 37 lat.

Na koniec homilii podziękował rodzinom za wsparcie żołnierzy oraz złożył wszystkim wyrazy głębokiego szacunku i uznania, dziękując za gotowość do służby i  za codzienne poświęcenie. „Misja żołnierska – mówił – jest misją życia, to nie tylko walka o bezpieczeństwo, ale także walka o nadzieję na lepsze jutro”.

Po Mszy św. uczestnicy udali się na teren jednostki gdzie odbył się uroczysty Capstrzyk, w którym została upamiętniona 65 rocznica przybycia do koszar 19. Batalionu Rozpoznawczego, który wchodząc w skład 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej nierozerwalnie związał się z tradycją spadochronową i od tego czasu mamy do czynienia z batalionem powietrznodesantowym realizującym szkolenie spadochronowe, a od 1995 roku nosi on wyróżniającą nazwę 18. Bielski Batalion Powietrznodesantowy.

W związku z sytuacją powodziową w kraju i ogromnym zaangażowaniem Wojska Polskiego, a w tym spadochroniarzy z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, został odwołany piknik wojskowy, który miał mieć miejsce dnia następnego.

 

Nowe witraże, odnowione tabernakulum oraz droga krzyżowa

W czerwcu w naszej parafii zamontowano dwa pozostałe witraże. We wrześniu odnowiono drogę krzyżową oraz tabernakulum uwydatniając  postacie oraz sceny z Biblii. 

Bóg zapłać za wszelkie ofiary złożone na ten cel.

14.09.2024, przysięga wojskowa

14 września 2024Pszczyński Rynek był świadkiem wyjątkowego momentu. Elewi 18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy oraz 6 Batalion Powietrznodesantowy złożyli uroczystą przysięgę wojskową, kończąc tym samym szkolenie podstawowe.

 

15.08.2024, obchody Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia żołnierze 18. Batalionu Powietrznodesantowego wraz z mieszkańcami Bielska-Białej wspólnie celebrowali Święto Wojska Polskiego. Jak co roku, oprócz uroczystego apelu i wojskowych nominacji, były atrakcje dla najmłodszych, prezentacja wojskowego sprzętu oraz grochówka wojskowa.

Główne obchody święta rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Opatrzności Bożej w Białej, której przewodniczył kapelan Garnizonu Bielsko-Biała, ks. kpt. Krzysztof Włosowicz. Podczas homilii przypomniał, że powinniśmy być wierni tym wartościom, o które walczyli żołnierze Bitwy Warszawskiej, a także podziękował żołnierzom, że wypełniają swoją służbę w sposób ofiarny i na wzór Maryi, służąc sprawie pokoju i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny.

30.05.2024, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało

„Twoja cześć, chwała, nasz wieczny Panie, * na wieczne czasy niech nie ustanie!”-zabrzmiało dzisiaj w wielu kościołach, również i w naszym.

Dzisiaj obchodzimy święto- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. I to właśnie w tym dniu Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie wychodzi poza świątynię, by być z nami i zobaczyć jak się Jego dzieciom powodzi.

Serdecznie dziękujemy osobom, które pomogły w przygotowaniu naszej świątyni i ołtarzy, oraz za liczne przybycie na spotkanie z Panem Jezusem.

07.04.2024, Bierzmowanie oraz odpust parafialny.

Niedziela Bożego Miłosierdzia dla parafii jest uroczystością odpustową. W tym też dniu po raz pierwszy w historii parafii biskup polowy Wiesław Lechowicz udzielił 22 osobom sakramentu bierzmowania.

W swojej homilii bp Lechowicz zaznaczył, jak wielką rolę odgrywa Duch św. we wspólnocie Kościoła, którą najpierw tworzyli apostołowie, a którą teraz jesteśmy my. Zmartwychwstały Chrystus przychodzący do apostołów, do ich zalęknionej wspólnoty przychodzi z darami pokoju, radości, jednocześnie obdarzając ich mocą udzielania odpuszczenia grzechów. To samo doświadczenie może stać się również i naszym udziałem, jeśli otworzymy się na działanie Ducha św. Dzisiaj tak samo jak i uczniowie Chrystusa jesteśmy posłani z dobrą nowiną do świata.

Podczas uroczystości odpustowej parafia gościła ks. Marcina Borynia – diecezjalnego duszpasterza młodzieży diecezji kieleckiej, który przez cały dzień głosił kazania odpustowe. W swojej homilii mówił o doświadczeniu Zmartwychwstałego Chrystusa, który rodzi w nas wiarę. Ta wiara zakorzeniona jest w miłości Chrystusa do nas, a jednocześnie odpowiedzią na nią jest każda nasza postawa miłosierdzia we współczesnym świecie. 

Ranga uroczystości została podniesiona poprzez obecność zastępcy dowódcy Garnizonu Bielsko-Biała wraz z pocztem sztandarowym oraz żołnierzami i pracownikami wojska, obecnością pocztu sztandarowego Liceum wojskowego w Bielsku, sztandaru Bractwa Kurkowego oraz obecnością przedstawicieli służb mundurowych.

16 marca 2024, Przysięga wojskowa DZWS

16 marca na żywieckim Rynku odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, którzy szkolili się w 18 Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym. Po miesiącu szkolenia 92 ochotników wypowiedziało słowa „Roty”.

Zwracając się do żołnierzy dowódca 18bpd ppłk Marcin WILGA, powiedział: „Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest to nie tylko uroczystość i słowa Roty, ale przede wszystkim jest to akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego”. Dowódca podkreślił również, że ci, którzy zdecydowali się na szkolenie specjalistyczne w 18 bpd będą mieli możliwość kontynuować tradycję jednostki spadochronowej. Na koniec zaznaczył, że teraźniejszość i przyszłość stawia przed nami nowe wyzwania, którym musimy sprostać. Niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, dlatego przed nami dużo ciężkiej pracy, aby móc sprostać wyzwaniom dnia codziennego

Duszpasterskiego błogosławieństwa żołnierzom udzielił kapelan Garnizonu Bielsko-Biała ks. kpt. Krzysztof WŁOSOWICZ.

Uroczystość złożenia przysięgi wojskowej zakończyło odśpiewanie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz  defilada pododdziałów.

07-10 marca 2024, Misje parafialne

Rok 2024 jest niezwykle ważnym czasem dla naszej Parafii. Przeżywa ona bowiem dziesiątą rocznicę konsekracji kościoła, której dokonał J.E. Ksiądz Biskup Józef GUZDEK – Biskup Polowy.

Minione lata stają się więc dla wszystkich okazją do refleksji oraz zadumy. To okazja, by zobaczyć jak przez ten czas zmienił się ten Kościół, nie tylko w wymiarze materialnym, zewnętrznym, ale również w wymiarze żywej Wspólnoty.

Z okazji Jubileuszu 10-lecia konsekracji świątyni w dniach od 7 do 10 marca odbyły się misje parafialne, które prowadził ks. Marcin BORYŃ – duszpasterz młodzieży diecezji kieleckiej. W czasie ich trwania otwierał wspólnotę na tajemnice Bożego Miłosierdzia.

W dniu rozpoczęcia przywołał on przypowieść o  Miłosiernym Samarytaninie mówiąc, że człowiek próbuje odnaleźć obraz Pana Boga w swoim życiu, który został zamazany przez grzech, ale Bóg odpowiada człowiekowi, Bóg pochyla się nad człowiekiem, który pobity jest przez grzech, pobity jest przez ludzką słabość, okazując mu miłosierdzie. W tym też dniu był udzielany sakrament namaszczenia chorych.

Z kolei w piątek misjonarz rozważał przypowieść o synu marnotrawnym. Syn, który odchodzi od ojca decyduje się na życie bez Pana Boga, decyduje się na życie bez rodziny, bez opieki ojcowskiej, próbuje żyć na własną rękę, niestety okazuje się, że życie weryfikuje jego plany doprowadzając do tego, że traci to, co jest najcenniejsze – godność.  Jego powrót do ojca związany jest z jego osobistym nawróceniem.

W kolejnym dniu rozważana była przypowieść o dłużnikach, która zwraca uwagę na to, że powinniśmy przebaczać zawsze i przebaczać z serca. Przede wszystkim drogą do przebaczenia jest uświadomienie sobie, że najpierw Bóg nam przebaczył.

Każdego dnia wierni gromadzili się na wieczornym apelu o godz. 21.00. 

W niedzielę ks. Marcin zwrócił uwagę na wartość krzyża. To właśnie on przypomina nam, że Chrystus z miłości jest w stanie z naszego grzechu wyciągnąć dobro i to co w nas słabe przemienić na dobre i święte.

Misje to czas odnowy, pogłębienia i zacieśnienia relacji rodzinnych, sąsiedzkich oraz parafialnych. Na zakończenie tego wielkiego i doniosłego wydarzenia, jako widzialny znak został poświęcony krzyż misyjny oraz pieta.

11 listopada 2023, Święto Odzyskania Niepodległości.

Msza święta w intencji Ojczyzny, przemarsz z pochodniami i apel pamięci na Cmentarzu Wojskowym oraz koncert pieśni patriotycznych – tak 11 listopada wyglądały obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Bielsku-Białej.

O godz. 9 w kościele garnizonowym celebrowana była Eucharystia w intencji Ojczyzny. Bezpośrednio po Mszy św. odbył się koncert pieśni patriotycznych „Śpiewamy dla Niepodległej”. Wzięli w nim udział: dziecięcy zespół MELODYJKA, schola parafialna oraz z kadeci z liceum wojskowego MAGO w Bielsku-Białej. Koncert cieszył się licznym udziałem parafian oraz sympatyków parafii, którzy chętnie włączali się do wspólnego śpiewu.

Główne uroczystości odbywały się po południu w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbe, uroczystej Mszy św. przewodniczył Ordynariusz miejsca, Ksiądz Biskup Roman Pindel wraz z Kapelanem Garnizonu oraz przybyłymi księżmi. W Mszy św. uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerze i licznie przybyli wierni.

Po Mszy uczestnicy z pochodniami i przy dźwiękach orkiestry przeszli na cmentarz Wojska Polskiego, gdzie odbył się apel pamięci. Wspólnie odśpiewano hymn, została wciągnięta flaga narodowa na maszt, żołnierze 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego oddali salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych w walce o wolność.

Wieczorem w Bielskim Centrum Kultury rozpoczął się koncert galowy z udziałem zespołu Organek, który zaprezentował piosenki z albumu „Ocali nas miłość”.

24.09.2023, Festyn rodzinny.

24 września w naszej parafii odbył się kolejny festyn rodzinny. Rozpoczął się on Mszą św. z udziałem rodzin, w czasie której było błogosławieństwo dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny i katechetyczny. Po Mszy św. rodziny mogły uczestniczyć w pikniku, w czasie którego nie brakowało zabaw oraz konkurencji angażujących całe rodziny. Wśród atrakcji, które cieszyły się wielkim powodzeniem uczestników była strzelnica ASG oraz tor komandosa przygotowany przez żołnierzy z jednostki. Nie zabrakło stoisk promocyjnych WCR oraz WAT. Była to również okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych oraz do umocnienia więzów wspólnoty parafialnej.

01.08.2023, 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Godzina W nie tylko dla Warszawy, ale dla całej Polski jest wyjątkowa. W tej to godzinie 01 sierpnia 1944 roku Warszawa stanęła do boju o wolną Polskę. W naszej wojskowej świątyni zgromadzeni o godz. 17.00, chwilą ciszy uczcili poległych Powstańców, a następnie rozpoczęła się Msza św. w której udział wzięli żołnierze i pracownicy 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego oraz parafianie i sympatycy parafii.

W czasie homilii kapelan garnizonu odwołał się do tegorocznego hasła obchodów Powstania Warszawskiego jakim są słowa: „Miłość istnieje zawsze”, czyli historia jednego z pierwszych ślubów powstańczych. Przywołał historię Alicji i Bolesława Biegów, którzy 13 sierpnia 1944r. zawarli związek małżeński. „W dniu ceremonii panna młoda miała 20 lat, a jej wybranek był o dwa lata starszy. Podczas Powstania związki małżeńskie zawierali głównie młodzi ludzie, żołnierze z sanitariuszkami lub łączniczkami, najczęściej pełniący służbę w tym samym oddziale. Szacuje się, że podczas 63 dni Powstania Warszawskiego zawarto od kilkudziesięciu do nawet 300 ślubów. 

Alicja i Bolesław Biegowie byli małżeństwem przez 75 lat, aż do śmierci Alicji 20 września 2019 roku (miała 96 lat). Bolesław zmarł 18 maja 2023 roku w wieku 100 lat”.

Na koniec kapelan zachęcał do modlitwy za powstańców oraz za Polskę. „Dziś, kiedy minęło już tyle lat nie wolno nam nowemu pokoleniu zapomnieć o tamtych wydarzeniach, zapomnieć o okrucieństwie jakie niesie wojna, ale trzeba powiedzieć, że pamięć o tych, którzy zginęli, jest naszym obowiązkiem i nie wolno nam przejść obojętnie nad tymi wydarzeniami. Dziś jesteśmy wezwani do wali o Polskę i kto wie czy nie jest to trudniejsza walka. Mamy walczyć o to, by historia i pamięć o poległych za wolność nie została zatarta. Mamy walczyć o nasze piękne i szlachetne życie.

Módlmy się za tych, którzy oddali życie w Powstaniu Warszawskim, za tych którzy stracili rodziny. Módlmy się za powstańców żyjących. Modlimy się za Polskę, abyśmy służyli jej w duchu jedności, miłości i prawdy”.

08.07.2023, Przysięga wojskowa.

W sobotę 08 lipca na terenie 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego im. kpt. Ignacego Gazurka odbyła się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej. Złożyło ją ponad 100 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, którzy w czerwcu do batalionu zgłosili się jako ochotnicy. Złożenie przysięgi było zwieńczeniem  28 dni szkolenia.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10. Po podniesieniu flagi państwowej, ppłk Marcin Wilga, dowódca 18. Batalionu Powietrznodesantowego, powitał przybyłych gości.

– Cieszy mnie tak liczna obecność przyjaciół batalionu. (…) Niezwykle ciepło chciałbym powitać rodziny żołnierzy, którzy złożą dziś uroczystą przysięgę wojskową – stwierdził.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie ślubowania. Żołnierze powtarzali słowa przysięgi, wyróżnieni zostali uhonorowani możliwością złożenia jej na sztandar.

„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”.

W szkoleniu Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej mogą wziąć udział ochotnicy posiadający uregulowany stosunek do służby wojskowej, a także osoby niepodlegające temu obowiązkowi.

Wymagane jest obywatelstwo polskie, pełnoletniość i wykształcenie odpowiadające korpusowi, do którego się szkoli. Ochotnik nie może być także osobą karaną sądownie.

Szkolenie kończy egzamin składający się z części teoretycznej i praktycznej. Każdy z żołnierzy będzie musiał zdecydować, czy kontynuować naukę na trwającym 11 miesięcy szkoleniu specjalistycznym.

23.06.2023, Zakończenie roku szkolnego Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz Zespołu Szkół im. gen. Stanisława Sosabowskiego.

Mszą św.  23 czerwca rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla dyrekcji, wychowawców , nauczycieli i młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz Zespołu Szkół im. gen. Stanisława Sosabowskiego.

Mszy św. przewodniczył kapelan garnizonu Bielsko-Biała. Nawiązując do fragmentu ewangelii o dziesięciu uzdrowionych z choroby trądu, z których tylko jeden wrócił by podziękować za cud uzdrowienia, kaznodzieja prowadził medytację o wdzięczności. „Wdzięczność jest bardzo ważną cnotą. Przyszliście dzisiaj złożyć dziękczynienie za kończący się rok szkolny. Przyszliście dziękować za rodziców. Bez nich nie moglibyście się uczyć. Przyszliście dziękować za nauczycieli, którzy uczyli was prawdy i mądrych decyzji. Przyszliście dziękować za zdolności , za dobre oceny i za zdrowie”. Dobry człowiek umie dziękować, dobry chrześcijanin dziękuje Bogu. Dziękujmy dziś za miniony rok szkolny i katechetyczny – zakończył kaznodzieja.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy udali się do Domu Żołnierza na okolicznościową akademię, w czasie której były rozdawane dyplomy i nagrody za szczególne osiągnięcia w nauce oraz świadectwa promocji do kolejnej klasy.

08.06.2023, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało, to jedna z największych uroczystości wyrażających wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W tym dniu odbywają się procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy, podczas których wierni manifestują swoją wiarę, oraz szacunek do Eucharystii.

 

W naszej parafii nie zabrakło zaangażowania do przygotowania tej uroczystości. Główne obchody rozpoczęły się Mszą św. o godz. 9.00, a następnie wyruszyła procesja do czterech ołtarzy. Ołtarze przygotowali wierni z parafii, a jeden ołtarz został przygotowany przez Wojskową Straż Pożarną z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, jako podkreślenie więzów łączności z Parafią. W procesji udział wzięli parafialnie oraz sympatycy parafii, nie zabrakło również przedstawicieli Bractwa Kurkowego oraz młodzieży ze szkół mundurowych.

Głównym celebransem Eucharystii był ks. por. Tomasz MIENCICKI, który wrócił z PKW Orlik XI – Litwa, a od lipca podejmie posłuję kapelana w parafii wojskowo-cywilnej we Wrocławiu. W czasie homilii ks. Tomasz mówił o pokarmie duchowym. „Tak jak dla ciała ważny jest pokarm doczesny, byśmy nie ustali w drodze oraz spełnianiu swoich codziennych obowiązków, tak też w życiu duchowym ważne jest karmić się Ciałem Chrystusa, który prowadzi nas i otwiera nam drogę do zbawienia”. Człowiek przyjmując Komunię św. staje się żywym tabernakulum. Żyjąc Eucharystią mamy być świadkami Zmartwychwstałego Chrystusa i nieść Go drugiemu człowiekowi, nieść Jego miłość i miłosierdzie.

Historia Uroczystości Bożego Ciała sięga objawień, które otrzymała  mniszka św. Julianna (1193 – 1258), W swoich wizjach zobaczyła księżyc w pełni, na którym była ciemna plama. Później Chrystus objawił jej, że ta plama oznacza brak w kalendarzu kościelnym święta ku czci Eucharystii. Sam Jezus domagał się ustanowienia specjalnego święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Zgodnie z przekazem miało ono mieć charakter radosny, dziękczynny, inny niż obchody w Wielki Czwartek.

 

03.06.2023, Przysięga Wojskowa ochotników Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.

03 czerwca 2023 roku w koszarach 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego po 28-dniowym szkoleniu podstawowym, odbyła się uroczysta Przysięga Wojskowa 100 ochotników Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.

„Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest to nie tylko uroczystość i słowa Roty, ale przede wszystkim jest to akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego” – w swoim przemówieniu podkreślił Dowódca 18bpd, podpułkownik Marcin Wilga. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10. Po podniesieniu flagi państwowej dowódca 18bpd powitał przybyłych gości. „Cieszy mnie tak liczna obecność przyjaciół batalionu. (…) Niezwykle ciepło chciałbym powitać rodziny żołnierzy, którzy złożą dziś uroczystą przysięgę wojskową” – stwierdził. Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie ślubowania. Żołnierze powtarzali słowa przysięgi, wyróżnieni zostali uhonorowani możliwością złożenia jej na sztandar. „Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”  . W szkoleniu Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej biorą udział ochotnicy posiadający uregulowany stosunek do służby wojskowej, a także osoby niepodlegające temu obowiązkowi.

Wymagane jest obywatelstwo polskie, pełnoletniość i wykształcenie odpowiadające korpusowi, do którego się szkoli. Ochotnik nie może być także osobą karaną sądownie.

Szkolenie kończy egzamin składający się z części teoretycznej i praktycznej. Każdy z żołnierzy będzie musiał zdecydować, czy kontynuować naukę na trwającym 11 miesięcy szkoleniu specjalistycznym.

19.05.2023, Inauguracja Podbeskidzkiego Bractwa Kurkowego.

          W dniu 19 maja br. w bielskiej katedrze odbyła się inauguracja Podbeskidzkiego Bractwa Kurkowego w ramach obchodów Ogólnopolskich Obchodów Jubileuszu 160 – Powstania Styczniowego. Wśród uczestników wydarzenia z udziałem m. in. Wielkiego Kanclerza Zjednoczenia Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej Gniewomira Rokosz-Kuczyńskiego byli m. in. damy i bracia kurkowi z całej Polski. W uroczystości udział wzięli m. in. przedstawiciele bractw kurkowych, Wojska Polskiego, środowisk mundurowych, historycznych i rekonstrukcyjnych, w strojach organizacyjnych i kontuszach oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. W uroczystościach uczestniczyła Kompania  Honorowa 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, Bielska Orkiestra Dęta Formacja – Wojskowa, młodzież klas mundurowych szkół śląskich  oraz liczne poczty sztandarowe.

          Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. biskup Roman Pindel, który zwracając się do zebranych powiedział:„Różnego rodzaju zakony, bractwa czy towarzystwa odwołują się do tradycji rycerskich. Dobrze, gdy nie poprzestają tylko na strojach, uroczystych celebrach i deklaracjach, ale gdy w swoim życiu urzeczywistniają najszlachetniejsze elementy ideału rycerza, który żyje zgodnie z wyznawaną wiarą i chrześcijańskimi wartościami. Dlatego z okazji tego wydarzenia w bielskiej katedrze podejmujemy stosowny i ważny temat. Przyjrzyjmy się dziś, jakie to elementy militarne są obecne w wierze chrześcijańskiej”.  Ks. bp mówił dalej: „Dzisiejszy chrześcijanin jest wzywany do walki, przede wszystkim o wiarę własną i Kościoła. To zaś oznacza pot, trud i łzy w przygotowaniach, by w boju o wiarę móc zwyciężyć przy najmniejszych stratach własnych”.  Podczas Liturgii dokonało się uroczyste ślubowanie nowych członków bractwa. Po zakończonej Mszy św. nastąpił przemarsz uczestników ulicami Bielska-Białej na Plac Ratuszowy gdzie odbył się Apel pamięci.

Przy ołtarzu wraz z ks. biskupem Romanem modlili się księża; Antoni Młoczek- proboszcz parafii katedralnej, kpt. Krzysztof Włosowicz- proboszcz bielskiej parafii wojskowej p w. Bożego Miłosierdzia, Rafał Stwora, Łukasz Kubas. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli;  ks. Władysław Pietrzyk – Honorowy Brat Kurkowy z archidiecezji krakowskiej, ks. mjr. Marcin Konieczny- kapelan ewangelicki, ks. Michał Kuryło- proboszcz bielskiej  parafii prawosławnej.

Bractwa Kurkowe należą do najstarszych stowarzyszeń. Pierwsze bractwa kurkowe na ziemiach polskich powstawały na przełomie XIII i XIV wieku. Ich głównym celem było przygotowanie mieszczan i rzemieślników do czynnej obrony murów miejskich. W chwili obecnej Polskie bractwa kurkowe należą do Europejskiego Stowarzyszenia Strzelców Historycznych (EGS), zrzeszającego ok. 5 milionów członków. Strzelcy spotykają się co trzy lata w różnych krajach i m. in. biorą udział w zawodach o tytuł króla strzelców.

17.04.2023, Niedziela Miłosierdzia.

       Druga Niedziela po Zmartwychwstaniu, to Niedziela Miłosierdzia, która kończy Oktawę Wielkanocy. Dla wspólnoty parafialnej w Bielsku-Białej to również dzień odpustu. Uroczystej sumie o godz. 11.00 przewodniczył J. E. Ks. bp Wiesław Lechowicz – Biskup Polowy WP.  W homilii nawiązał do obrazu Jezusa Miłosiernego, podkreślając, że to nie jedyny Jego obraz. Kilka obrazów Miłosiernego Pana znajdujemy w Piśmie św. Ilekroć uczestniczymy we Mszy św. tyle razy powtarza się to spotkanie, które miało miejsce po Zmartwychwstaniu Jezusa ze swoimi uczniami, spotkanie ze Zmartwychwstałym i jednocześnie Miłosiernym Jezusem.  Na początku każdej Mszy św. zwraca się do nas celebrans tymi słowami, które wypowiada dzisiaj w Ewangelii Jezus: „Pokój wam”. Chrystus całym swoim życiem zwiastował pokój. Ważne jest byśmy zawsze uważnie słuchali słów Chrystusa, bo one niosą nam pokój, bronią nas przed zwątpieniem i rozpaczą.

        Po homilii ks. bp dokonał poświęcenia rozbudowanych organów. Rozbudowy instrumentu podjął się organmistrz Marek Piątkowski. Uroczystość zakończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, odśpiewaniem hymnu Te Deum i błogosławieństwem.

        Przez cały dzień wspólnota parafialna gościła Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży diecezji kieleckiej – ks. Marcina Borynia. Ks. Marcin w homilii nawiązał do odejścia Jezusa Chrystusa, które było konieczne. Gdyby Chrystus nie odszedł to nie posłałby nam swojego Ducha, który jest adwokatem, czyli nas broni. Broni nas przed oskarżycielem. Duch święty stawia nas w prawdzie, pokazuje nam, że nie jesteśmy idealni. Ten Duch chce nas bronić, ale pod jednym warunkiem, że grzechu nie będziemy nosić w sobie, ale grzech damy Miłosiernemu Jezusowi. Zanurzenie się w Bożym Miłosierdziu polega na oddaniu wszystkiego Chrystusowi – zaznaczył kaznodzieja.

          W uroczystości wzięli udział księża z dekanatu oraz sąsiednich parafii. Obecny był także poprzedni proboszcz ks. mjr Krzysztof Ziobro.  Podniesieniu rangi uroczystości dodała obecność pocztów sztandarowych z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego oraz Liceum Ogólnokształcącego i. T. Kościuszki w Bielsku-Białej. Na Mszy św. obecni byli także: Dowódca Garnizonu Bielsko-Biała – ppłk Marcin Wilga wraz z żołnierzami, szef WCR Bielsko-Biała – ppłk Artur Pracki oraz przedstawiciele służb mundurowych w Bielsku-Białej i Bractwa Kurkowego.

Przez cały dzień po zakończonych Mszach św. licznie przybyli parafianie oraz sympatycy parafii mogli posilić się ciastem oraz grochówką wojskową.

 

DSC_0248

WIELKA SOBOTA

Dziś jest wigilia Zmartwychwstania. Wigilia oznacza czuwanie. Wigilia to trwanie w oczekiwaniu. Wigilia to oczekiwanie w rozpamiętywaniu. Wigilia to czuwanie z otwartym sercem. Wigilia Zmartwychwstania to świętowanie zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.
Co robili Apostołowie Jezusa w wigilię Zmartwychwstania?
Czy oczekiwali z nadzieją spotkania Go w krótkim czasie?
Zapytajmy Maryję. Czy oczekiwałaś, Matko, na Zmartwychwstałego?
Na Jej ręce złożono ciało Syna. Ona złożyła Je z miłością w grobie. Czy i Ona nie oczekiwała? Ona była z Chrystusem zawsze. Ona była z Synem zawsze od narodzenia po krzyż, po grób. Ona, Matka, oczekiwała z nadzieją na zwycięstwo swojego Syna.
Przyłączę się zatem do Matki Bożej i do tych, którzy przez wieki uwierzyli w Jezusowe Zmartwychwstanie.
Zacznij od Zmartwychwstania
od pustego grobu
od Matki Boskiej Radosnej
wtedy nawet krzyż ucieszy
zacznij od pustego grobu
od słońca
ewangelie czyta się jak hebrajskie litery
od końca

WIELKI PIĄTEK

Liturgia Wielkiego Piątku stawia nas pod krzyżem. W jej centrum znajdujesz się Ty Chryste i Twój krzyż. Z wysokości krzyża, rozpięty nauczasz nas stojących, a często klęczących u Twoich stóp. Czego uczy nas Twój krzyż?  Jego nauka jest bogata.

Skłoniłem głowę w Twych ramionach
I w Tobie odpoczywam.
Ze skały płynie woda życia
I rany me obmywa.
Gdy tak jesteśmy połączeni,
Mam w sobie wszechświat cały.
Niebo i ziemIa i anieli
Śpiewają pieśń chwały.
Żadna pieśń nie wypowie,
Co czuje moje serce.
Liche drewno ratuje moje życie.
Błogosławiony Krzyż, moja Arka.

WIELKI CZWARTEK

Czym zatem jest kapłaństwo do którego powołuje Jezus Chrystus, czym ono jest, że tylu ludzi idzie za Jego głosem. Jest ono wielkim darem i tajemnicą. Darem powierzonym słabym i niegodnym ludziom i tajemnicą, którą do końca trudno zrozumieć. Kapłaństwa do którego zostaliśmy posłani mamy uczyć się przez całe życie. Uczyć się kapłaństwa to nic innego jak tylko naśladować tego, który nas wybrał. Uczyć się kapłaństwa to trwać na modlitwie przed Ojcem który powołuje.

02.04.2023, Niedziela Palmowa.

Niedziela Palmowa zwana również Niedzielą Męki Pańskiej co roku gromadzi wiernych, którzy przychodzą do kościołów z palmami, by je poświęcić. Jest to nawiązanie do uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Niedziela ta otwiera Wielki Tydzień i rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt. Pierwsze zapisy historyczne dotyczące tego święta pochodzą z dziennika pątniczki Egerii, a datowane są na lata osiemdziesiąte IV wieku.

 

Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskie. W Polsce święto to jest obchodzone od średniowiecza. Od 1986, zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony był prawie corocznie diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży.

W tym dniu w naszej parafii odbył się konkurs na największą oraz najpiękniejszą palmę. Wygrała palma przygotowana przez dwóch braci ministrantów, której wysokość wynosiła 5 metrów. Druga co do wielkości palma miała 4 metry wysokości.

Ponadto każdy z uczestników konkursu otrzymał nagrodę oraz słodycze jako podziękowanie za trud przygotowania i wykonania palm. Celem konkursu jest podtrzymywanie zwyczajów i obrzędów Niedzieli Palmowej oraz kultywowanie tradycji wykonywania palm. Uczestnikami konkursu były dzieci oraz młodzież związana z parafią.

 


WIELKI CZWARTEK – 06.04.2023R.

GODZ. 18.00 – MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

ADORACJA PANA JEZUSA W CIEMNICY DO GODZ. 21.00

 

WIELKI PIĄTEK – 07.04.2023R.

GODZ. 17.30 – DROGA KRZYŻOWA

GODZ. 18.00 – LITURGIA WIELKIEGO PIĄTKU

ADORACJA PANA JEZUSA W GROBIE DO GODZ. 21.00

 

WIELKA SOBOTA – 08.04.2023R.

OD GODZ. 9.00 DO 12.00 – ŚWIĘCENIE POKARMÓW

(co pół godz.)

GODZ. 18.00 – LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ

 

NIEDZIELA WIELKANOCNA – 09.04.2023R.

GODZ. 9.00, 11.00, 15.00 – MSZA ŚW.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 10.04.2023R.

GODZ. 9.00, 11.00, 15.00 – MSZA ŚW.

PLAN REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH

17– 19 marca 2023 r.

 

PIĄTEK – 17.03.2023 r.

17.00        Msza św. z nauką rekolekcyjną dla wszystkich.

                 Bezpośrednio po Mszy św. Droga krzyżowa

 

SOBOTA – 1 8.03. 2023 r.

9.00          Msza św. z nauką rekolekcyjną dla wszystkich.

17.00                Msza św. z nauką rekolekcyjną oraz z namaszczeniem chorych

 

NIEDZIELA – 19.03. 2023 r.

                                               8.20          Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym                                                       

9.00 Msza św. z nauką rekolekcyjną dla wszystkich.
11.00        Msza św. z nauką rekolekcyjną dla dzieci i dorosłych
15.00        Msza św. z nauką rekolekcyjną dla wszystkich.

                        

Możliwość spowiedzi pół godziny przed Mszami.

REKOLEKCJE POPROWADZI KS. WOJCIECH SZCZĘSNY

 

 

           11 lutego w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku-Białej odbyła się Msza św. z okazji 81r. przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli m.in. Prezes Oddziału Światowego Związku Armii Krajowej – kpt. rez. Jan Dąmbrowski, łączniczka, która pomagała więźniom w Oświęcimiu dostarczając żywność – Bronisława Wojdak (l. 97), Prezes Stowarzyszenia Wiarus – Andrzej Sikora, kombatanci oraz przybyli parafianie.

Kapelan w homilii przywołując słowa Jezusa: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, jak ja was umiłowałem” – nawiązał do miłości Ojczyzny. Mówił: „Jezus płakał nad Jeruzalem, gdy zobaczył w swojej wizji, że miasto to zostanie zburzone, że nie zostanie kamień na kamieniu. Widzę płaczącego Jezusa nad Warszawą zburzoną, gdzie nie ma kamienia na kamieniu. Nad każdym miastem w Afganistanie, gdzie nie ma kamienia na kamieniu. Nad Ukrainą gdzie nie ma kamienia na kamieniu”. Następnie przywoływał tych, którzy nie szczędzili życia dla Ojczyzny – św. Wojciecha, św. Stanisława, księdza Piotra Skargę, Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz tych, którzy życie poświęcili dla Ojczyzny. Przecież to oni żyli przykazaniem miłości, przykazaniem, które zostawił Jezus, oni bronili Ojczyzny, bronili ludzi, kultury i wiary.

W czasie Eucharystii z racji wspomnienia NMP z Lourdes kapelan udzielił sakramentu namaszczenia chorych, a po skończonej Mszy św. zostały złożone wieńce pod pamiątkową tablicą poświęconą Armii Krajowej.

28.01.2023, „Trenuj z wojskiem w ferie" w 18. Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym.

Ramię w ramię z Czerwonymi Beretami.  Mimo kilkustopniowego mrozu i prószącego śniegu blisko 200 osób wzięło udział w drugiej edycji akcji „Trenuj z wojskiem w ferie”, która odbyła się 28 stycznia w 18. Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym. Uczestnicy mieli okazję poznać czym na co dzień zajmują się bielscy spadochroniarze, wziąć udział w przygotowanych przez nich zajęciach.

  1. Bielski Batalion Powietrznodesantowy jest jedyną jednostką w województwie śląskim, która bierze udział w tej edycji akcji „Trenuj z wojskiem”. W połowie stycznia, podczas pierwszej odsłony akcji, bielscy spadochroniarze gościli u siebie ponad 160 osób z całego województwa śląskiego, wczoraj do udziału w drugiej edycji było więcej. Mimo kilkustopniowego mrozu i prószącego śniegu w ośrodku szkoleniowym na Błoniach stawiło się blisko 200 osób, w różnym wieku, różnych profesji.

Żołnierze przygotowali dla nich kilka stanowisk, na których mogli poznać na czym polega ich służba. Uczestnicy ćwiczeń mogli więc m.in. postrzelać z karabinu grot; dowiedzieć się czym się różni granat zaczepny od obronnego i jak należy nimi rzucać, na co zwracać uwagę podczas maskowania i walki wręcz, jak rozpalić ognisko w trudnych warunkach, czy jak poprawnie złożyć spadochron. Dodatkową atrakcją była jazda w szyku bojowym samochodami terenowymi humvee. Można było także skosztować wojskowej grochówki i otrzymać certyfikat na zakończenie ćwiczeń.

Ppłk Marcin Wilga, dowódca 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego podczas rozmowy nie ukrywał, że liczy, iż cześć uczestników, która pozna specyfikę działania bielskich spadochroniarzy i będzie czuła się na siłach, być może będzie chciała wstąpić do wojska, niektórzy może w przyszłości trafią nawet do 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.

28.01.2023, Przysięga żołnierzy Śląskiej Brygady Terytorialnej.

   Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic… – te słowa roty wojskowej wypowiedziało 28 stycznia kilkudziesięciu żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.  Przysięga odbyła się na bielskim placu Ratuszowym. Wcześniej kandydaci przeszli szkolenie podstawowe lub wyrównawcze. Szkolenie podstawowe obejmowało m.in. zajęcia ze strzelania, taktyki czy pierwszej pomocy. Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas przypomniał, że przysięga odbywa się w 160. rocznicę powstania styczniowego, które było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w Rzeczypospolitej rozdartej przez zaborców. Pułkownik przypomniał, że obecnie w Polsce jest około 37 tysięcy żołnierzy WOT. Śląska brygada (obejmująca swym zasięgiem województwa śląskie i opolskie) liczy prawie 2 tysiące żołnierzy. Chętnych do wstąpienia w szeregi terytorialsów nie brakuje. Błogosławieństwa udzielili Naczelny Kapelan Duszpasterstwa Ewangelickiego – ks. bp. Marcin Makuła oraz Kapelan Garnizonu Bielsko-Biała. Całość uroczystości zakończyła defilada.

15.01.2023, Koncert kolęd w parafii wojskowej.

          Choć zakończył się już okres Bożego Narodzenia, to w naszej polskiej tradycji kolędy śpiewamy do 2 lutego. Chyba żaden z narodów nie może się pochwalić takim bogactwem tych pieśni, jak naród polski. Kolędy są częścią naszej historii. Jest ich wiele, od tych najdawniejszych, staropolskich, do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek i piosenek Bożonarodzeniowych. W takim klimacie w parafii wojskowej pw. Bożego Miłosierdzia w Bielsku-Białej 15 stycznia odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu scholi parafialnej oraz zespołu, który tworzą żołnierze z 18bpd. Wśród prezentowanych utworów wykonywane byłe tradycyjne kolędy tj. Cicha noc, czy Lulajże Jezuniu, ale nie brakło też znanych piosenek Bożonarodzeniowych jak choćby Kolęda dla nieobecnych, czy utwór Uciekali z musicalu Metro. Żołnierze z batalionu wykonali także kilka tradycyjnych kolęd we własnej aranżacji muzycznej. Koncert ten był prezentowany dwa dni wcześniej w Klubie Garnizonowym. Zarówno pierwsze jak i  drugie wystąpienie cieszyło się dużym uznaniem licznie przybyłej publiczności.

06.01.2023, Koncert Zespołu Pinokio.

             W uroczystość Objawienia Pańskiego w parafii Bożego Miłosierdzia w Bielsku-Białej odbył się koncert kolęd oraz piosenek Bożonarodzeniowych w wykonaniu dziecięcego z zespołu Pinokio działającego na terenie Bielska już ponad 25 lat. Oprócz tradycyjnych kolęd, nie brakło również znanych pastorałek oraz piosenek mówiących o Bożym Narodzeniu. Najmłodszy uczestnik  zespołu liczył zaledwie 4 lata. Chórek koncertuje na dużych i mniejszych estradach, w amfiteatrach, na piknikach rodzinnych i w domach kultury. Śpiewał u boku najjaśniejszych gwiazd polskiej piosenki, m.in. Marii Koterbskiej, Małgorzaty Ostrowskiej, Eleni, Krzysztofa Krawczyka.

Utalentowani chórzyści, po osiągnięciu odpowiedniego wieku, kontynuują przygodę z piosenką, podejmując studia muzyczne i wokalne. Ze świata dziecięcej twórczości amatorskiej na wysokim poziomie wielu z nich przechodzi do profesjonalnej działalności muzycznej w dorosłym życiu.

Chórek Pinokio uczestniczy w festiwalach twórczości dziecięcej oraz przeglądach o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym. Podczas tych imprez zdobył szereg nagród i wyróżnień. Wśród najważniejszych jest Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Tańca i Piosenki w Koninie –  największym festiwalu dziecięcym w Europie. Pinokio otrzymał również Dyplom Honorowy Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar w 20-lecie pracy artystycznej zespołu.

 

11.11.2022, Święto Niepodległości.

         W wigilię Święta Niepodległości w 18 Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym, odbył się bieg z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości. Był to sposób uczczenia przez Spadochroniarzy naszych przodków, którzy walcząc o niepodległość Ojczyzny, ponieśli największą ofiarę – oddali życie w imię Niepodległej. W dzień Święta w Garnizonie Bielsko-Biała miały miejsce liczne obchody mające na celu uczczenie odzyskania Niepodległości. W kościele garnizonowym w godzinach porannych po Mszy w intencji Ojczyzny odbył się koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez scholę parafialną oraz żołnierzy z 18 batalionu.

         Natomiast centralne uroczystości: Msza święta w intencji Ojczyzny, przemarsz z pochodniami na Cmentarz Wojskowy i apel poległych odbyły się w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbe w bielskiej dzielnicy Aleksandrowice. Uczestniczyli w niej biskup ordynariusz Roman Pindel wraz z księżmi z diecezji, kapelan garnizonu Bielsko-Biała, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, harcerze i licznie przybyli wierni. Po Mszy uczestnicy z pochodniami i przy dźwiękach orkiestry wojskowej przeszli na cmentarz Wojska Polskiego, gdzie odbył się apel pamięci. Wspólnie odśpiewano  została wciągnięta flaga państwowa, żołnierze 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego oddali salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych w walce o wolność.

  
       Wieczorem w Bielskim Centrum Kultury odbył się uroczysty koncert z okazji 104. rocznicy odzyskania Niepodległości. Program "Tango wolności" wykonali Bielska Orkiestra Kameralna oraz Tango Attack – który tworzą bandeonista Grzegorz Bożewicz, gitarzysta Piotr Malicki i pianista Hadrian Filip Tabęcki – a także wokaliści Anna Ozner i Marcin  Januszkiewicz.

25.10.2022, Uroczystości pogrzebowe por. Alicji Tyczkowskiej ps. „Czajka”, uczestniczki Powstania Warszawskiego.

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, w asyście kompanii honorowej 18 batalionu powietrznodesantowego odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. por. w st. spocz. Alicji Tyczkowskiej ps. „CZAJKA” – uczestniczki Powstania Warszawskiego. W Mszy św. pogrzebowej oprócz rodziny i krewnych udział wzięli Dowódca Garnizonu Bielsko-Biała ppłk Marcin Wilga oraz przedstawiciele Miasta. Msze św. sprawowali: proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. prał. Marcin Aleksy,  siostrzeniec zmarłej Alicji, ks. Andrzej Bafeltowski pallotyn oraz kapelan Garnizonu Bielsko-Biała.

W homilii kaznodzieja przywołał niełatwe życie zmarłej. Mówił: „Przeżyła 97 lat. W czasie wojny łączniczka i sanitariuszka. Po wojnie nauczycielka i wychowawczyni młodych pokoleń. Żona i matka trojga dzieci. Żyła w trudnych wojennych i powojennych latach. Prawie 70 lat przeżyła w Bielsku. ” Dziękował za dar życia śp. Alicji oraz jej miłość i poświęcenie do Ojczyzny, które przeszczepiała wśród najbliższych. Żywił przekonanie, że Bóg w swoim miłosierdziu odpuści jej słabości i będzie przebywała w niebie wraz z Jezusem, Maryją i wszystkimi świętymi.

Po Mszy św. urna z prochami odprowadzona została na cmentarz, gdzie spoczęła obok swoich bliskich.

Alicja Tyczkowska przyszła na świat 24 czerwca 1925 roku we wsi Gawłówek. W 1934 roku przeniosła się do Legionowa, tam rozpoczęła naukę w Gimnazjum i tam zdała maturę. W konspiracji była od 1942 roku. Początkowo pełniła służbę kolporterka pracy podziemnej i łączniczka. Jeszcze przed Powstaniem ukończyła tajny kurs sanitarny, by później przejść do służby w szpitalu powstańczym.

Od grudnia 1944 roku kontynuowała przerwaną wychucham Powstania naukę. Ukończyła Liceum pedagogiczne, a w 1946 roku rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 121 w Warszawie na Mokotowie.  W 1953 roku przeniosła się wraz z mężem do Bielska-Białej, gdzie pracowała w szkole aż do emerytury.

Przeżyła 71 lat w małżeństwie, miała troje dzieci, dwie wnuczki i siedmioro prawnuków. Była odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Wojska Polskiego, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Pamiątkową „Syn Pułku”.

06 - 07. 10. 2022, Święto 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.

Uroczysty apel, medale dla żołnierzy, pokaz sprzętu i sprawności wojskowej – takie między innymi atrakcje przygotowali żołnierze 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego dla mieszkańców i zaproszonych gości. Okazją było święto bielskiego batalionu.

07 października swoje święto obchodzi 18 bielski batalion. Główne uroczystości rozpoczęły się na placu apelowym o godz. 11.00. Po wprowadzeniu kompanii honorowej, podniesieniu flagi oraz przywitaniu gości, odbyło się wręczenie odznaczeń uczestnikom walk w Karbali w 2004r. – Medali Stulecia Odzyskania Niepodległości. W swojej przemowie dowódca 18bpd powiedział: „Dla nas ten dzień to upamiętnienie 63. rocznicy przybycia do tych historycznych koszar 19. Batalionu Rozpoznawczego, który wchodząc w skład 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej nierozerwalnie związał się z tradycją spadochronową i od tego czasu mamy do czynienia z batalionem powietrznodesantowym realizującym szkolenie spadochronowe, a od 1995 roku nosi on wyróżniającą nazwę 18. Bielski Batalion Powietrznodesantowy”. Dowódca podziękował wszystkim żołnierzom za ich dyspozycyjność oraz sumienność w wykonywaniu zadań, życzył by nie ustawali w gorliwej służbie na rzecz naszej Ojczyzny.

Po części oficjalnej, którą zakończyła defilada, miał miejsce piknik wojskowy, który przyciągnął rzeszę ludzi, chcących zobaczyć jak wygląda codzienne życie w koszarach. Zwiedzający, zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli  mogli przejść tor komandosa, ściankę wspinaczkową, podziwiać pokaz sprzętu wojskowego oraz zakosztować tradycyjnej grochówki wojskowej.

Dzień wcześniej w kościele garnizonowym była uroczysta Msza św. z udziałem wojska. Obecni byli dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej płk Michał Strzelecki oraz były dowódca gen. bryg. Grzegorz Grodzki, dowódca 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego ppłk Marcin Wilga wraz z żołnierzami i pracownikami wojska, ewangelicki kapelan duszpasterstwa wojskowego ks. mjr Marcin Konieczny, kapelan 133 batalionu lekkiej piechoty ks. ppor. Rafał Stwora. W homilii ks. kapelan 18 batalionu powietrznodesantowego w odniesieniu do ewangelii pytał: „Jak budować dom, w którym na co dzień żyjemy, jak budować dom rodzinny, by nie był wewnętrznie skłócony”. W odpowiedzi wskazywał na Dekalog, jako źródło i mocny fundament dobrych relacji. Życzył wszystkim, by mądrość życiową czerpali ze Słowa Bożego, by ono ich kształtowało i oświecało w dobrej służbie. Podczas Mszy św. dowódca został odznaczony medalem „Krzyż XXX-lecia Ordynariatu Polowego”.

Uczestnicy Mszy św. po jej zakończeniu  udali się przed pomnik ofiar walczących o niepodległość, by uczestniczyć w Capstrzyku.

05.10. 2022, Uroczystość wręczenia broni żołnierzom 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.

W koszarach 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego w dniu 05.10.2022 r. 49 elewów otrzymało podstawowy atrybut żołnierza – broń. Akt wręczenia broni, obok złożenia przysięgi woskowej to ogromny zaszczyt i oznaka gotowości do reprezentowania Sił Zbrojnych i obrony Ojczyzny.

Dla kandydatów szkolących się w 18 Batalionie Powietrznodesantowym w Bielsku – Białej to pierwszy ważny apel. Ten moment to nie tylko uzupełnienie żołnierskiego wyposażenia, lecz także symboliczne przesłanie. Stanowi przymiot waleczności, żołnierskiej dyscypliny i odpowiedzialności. Uroczysty apel rozpoczął się na placu apelowym meldunkiem złożonym Dowódcy 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego przez dowódcę uroczystości. Przełożony w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie służby wojskowej jako wzorca odwagi i poświęcenia. Zwrócił uwagę na cel jaki jest stawiany przed nowo przybyłymi, życzył sukcesów w szkoleniu i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Następnie wręczył broń inaugurując tym samym rozpoczęcie Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.  

12.09.2022, Apel z okazji Święta Wojsk Lądowych w 18 Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym.

Wprowadzeniem kompanii honorowej na plac rozpoczął się uroczysty apel z okazji Święta Wojsk Lądowych w 18 Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym. Następnie podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

Z okazji uroczystości słowa do spadochroniarzy i pracowników resortu obrony narodowej skierował dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej. „Dzisiejsze święto upamiętniające odsiecz wiedeńską Jana III Sobieskiego jest dla nas okazją do oceny naszego wkładu w umacnianie obronności Rzeczpospolitej. Na szczególne podkreślenie zasługuje nasz wkład  w przygotowanie i prowadzenie operacji pokojowych poza granicami Kraju”. To właśnie służba w „Czerwonych Beretach” przynosi wiele zasłużonej sławy i chwały, a nade wszystko bogate doświadczenia w zakresie prowadzenia działań w różnych warunkach klimatycznych, krajach w których panują konflikty polityczne i religijne.

Zarówno dowódca brygady jak również dowódca 18 batalionu powietrznodesantowego ppłk Marcin Wilga podkreślili wysoki profesjonalizm oraz niezwykłą sprawność działania spadochroniarzy.

Z okazji Święta Wojsk Lądowych dziękowali za codzienny trud i włożony wysiłek w służbę i pracę dla dobra i chwały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Życzyli, by żołnierskie szczęście sprzyjało wszystkim, bo ono zapewnia powodzenie w służbie dla dobra Ojczyzny.

Całość uroczystości zakończyła defilada wojskowa. Uroczysty apel był również okazją do wręczenia wyróżnień oraz aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe.

11.09.2022, Wprowadzenie relikwii bł. ks. Michała Sopoćki.

Nasza parafia cieszy się relikwiami bł. ks. Michała Sopoćki, które 11 września podczas Mszy św. zostały uroczyście wprowadzone. To kolejne relikwie w tej parafii. W ołtarzu znajdują relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, natomiast w bocznej nawie św. siostry Faustyny. Wprowadzenia dokonał ks. Marcin Boryń – diecezjalny duszpasterz młodzieży diecezji kieleckiej. To właśnie on podczas homilii nawiązując do przypowieści o synu marnotrawnym, przypomniał o wielkiej miłości Boga do każdego człowieka. Bóg nieustannie wyczekuje powrotu zbłąkanego człowieka. Człowiek może odejść daleko od Boga jak syn marnotrawny, ale i może tak jak jego brat być blisko ojca, ale być również zagubionym. W każdym przypadku czeka na nich Miłosierny Bóg ze swoją miłością i przebaczeniem. Kaznodzieja zachęcał to tego, by tak jak bł. ks. Michał każdy z nas był orędownikiem Bożego miłosierdzia, byśmy swoim życiem ukazywali miłość Boga do człowieka, byśmy nie wstydzili się być apostołami miłosierdzia. Na zakończenie Mszy św. ks. Marcin udzielił błogosławieństwa relikwiami, a następnie była możliwość indywidualnego błogosławieństwa, bądź ucałowania relikwii.

4.09.2022, Festyn rodzinny.

4 września w naszej parafii odbył się festyn rodzinny. Rozpoczął się on Mszą św. z udziałem rodzin, w czasie której było błogosławieństwo dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny i katechetyczny oraz włączenie kandydatów do wspólnoty ministranckiej. Po Mszy św. rodziny mogły uczestniczyć w pikniku w czasie którego nie brakowało zabaw oraz konkurencji angażujących całe rodziny. Całość uświetnił koncert w wykonaniu podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej. Była to również okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych oraz do umocnienia więzów wspólnoty parafialnej.

16.08.2022, Uroczysty apel z okazji święta w 18 Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym.

Wprowadzeniem kompanii honorowej na plac rozpoczął się uroczysty apel z okazji święta w 18 Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym. Następnie podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

Kapelan 18bpd życzył wszystkim zebranym, by radość i duma z tego, że jesteśmy żołnierzami, dawały nam siłę do wierności ideałom  i wytrwałość, kiedy przyjdzie zmęczenie, kiedy braknie sił i będzie natłok zajęć i przedsięwzięć.

Dowódca 18bpd ppłk Marcin Wilga podziękował wszystkim za profesjonalizm oraz wzorowe wykonywanie zadań służbowych, życząc dużo sił oraz dumy z tego, że służą jako spadochroniarze.

Całość uroczystości zakończyła defilada wojskowa. Tegoroczne święto Wojska Polskiego jest szczególne, ponieważ jest obchodzone w 80 rocznicę utworzenia Armii Krajowej, której heroizm, poświęcenie i ideały są obecne w Wojsku Polskim po dziś dzień.

Uroczysty apel był okazją do wręczenia wyróżnień oraz aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe.

15.08. 2022, Uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego w Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.

Od kilku już lat wpisany jest udział żołnierzy 18 bielskiego batalionu powietrznodesantowego w uroczystościach z okazji święta Wojska Polskiego w Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.

Tegorocznym uroczystościom przewodniczył J.E. Ks. Bp. Roman Pindel, Ordynariusz Bielsko-Żywiecki. Obecni byli także: dziekan żywiecki ks. prałat Stanisław Kozieł, kapelan 18 batalionu powietrznodesantowego oraz księża z sąsiednich parafii. Podniosły ton uroczystości dodała obecność kompanii honorowej 18bpd wraz z Dowódcą Jednostki i jednocześnie Dowódcą Garnizonu Bielsko-Biała panem ppłk Marcinem Wilgą oraz żołnierzami z batalionu, szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji panem ppłk Tomaszem Majem, przedstawicielami Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawicielami władz samorządowych i wojewódzkich.

W homilii ks. bp odniósł się do służy wojskowej, dziękując żołnierzom za ich dyspozycyjność i wzorowe działania, dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie w czasach, które niekoniecznie są spokojne.

Następną część homilii poświęcił przeżywanej uroczystości Wniebowzięcia. Pytał: „Czego możemy nauczyć się od Maryi, w czym daje nam przykład i wzór. Najpierw daje nam wzór jak przykładnie i w jaki sposób słuchać każdego słowa, które jest wypowiadane do nas. Jak rozpoznać wyraźnie, że Bóg do mnie mówi te słowa i jak nie przespać cichego mówienia Boga. To od Maryi możemy uczyć się słuchania i wdzięczności za wszystko  co otrzymujemy”.

Na koniec uroczystej Eucharystii odbyło się błogosławieństwo kwiatów i ziół oraz procesja eucharystyczna wokół Sanktuarium. Po skończonej Mszy św. wszyscy obecni mieli możliwość uczestniczenia w pikniku wojskowym, podziwianiu sprzętu wojskowego oraz skosztowaniu grochówki wojskowej.

14. 08 - 15.08.2022, Święto Wojska Polskiego.

W przeddzień święta Wojska Polskiego w naszym kościele odbyła się uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy 18 bielskiego batalionu powietrznodesantowego. We Mszy św. wziął udział Dowódca Jednostki wraz z żołnierzami oraz ich rodzinami.

W czasie kazania kapelan poruszył temat domu, który każdy ma budować. Pytał: „Czym więc  jest dom”? I odpowiadał: „Dom to nie tylko budynek. Budynek to mieszkanie, a mieszkanie to jeszcze nie dom. Można mieć piękną willę, duże mieszkanie, a nie mieć domu. Można mieć bardzo ciasne mieszkanie, niewiele metrów kwadratowych, a mieć dom. W mieszkaniu może być ciasno. Mieszkanie może okazać się za małe. Dom nigdy nie jest za ciasny. Na dom nikt nie narzeka. W domu jest dla wszystkich miejsce. Do domu się wraca, za domem się tęskni. Dom się kocha”.

Na koniec Mszy św. złożył żołnierzom z racji święta życzenia, by mądrość życiową czerpali ze Słowa Bożego. By ono ich oświecało, kształtowało i  przemieniało w budowie dobrego domu i dobrym dowodzeniu.

Po Mszy św. można było zwiedzać wystawę poświęconą Bitwie warszawskiej oraz rodzajom wojsk przygotowaną przez pracowników Domu Żołnierza w Bielsku-Białej oraz posilić się grochówką wojskową.

 

 

31.07.2022, Święto Komendy Miejskiej Policji w Bielsku - Białej.

W ostatnią niedzielę lipca w kościele garnizonowym w Bielsku-Białej swoje święto przeżywała Komenda Miejska Policji. W Mszy św. wzięli udział: Proboszcz Parafii Katedralnej oraz Proboszcz Parafii Garnizonowej w Bielsku-Białej, Naczelny Kapelan Policji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Komendant Miejski Policji wraz z kadrą pracowniczą oraz Naczelnik Wydziały Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Katowicach.

W czasie homilii proboszcz parafii podziękował za cenną pracę policji związaną z nadzorem oraz utrzymaniem porządku, za ich profesjonalizm oraz poświęcenie i służbę, za ich troskę o bezpieczeństwo innych, często z narażeniem własnego zdrowia i życia.

Następnie mówił o służbie policyjnej: „Człowiek służby trwa na posterunku nieugięcie, bo służba jest jego powołaniem, które wybrał dobrowolnie. Jego zadaniem jest służba człowiekowi, który mieszka na polskiej ziemi. Tylko w służbie drugiemu policjant może odnaleźć siebie i tak odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie”.

Na koniec złożył życzenia, by mądrość życiową czerpali ze Słowa Bożego, by ono ich oświecało i kształtowało, by żyli na co dzień duchem służby.

Dwa dni wcześniej na terenie Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej odbyły się obchody święta. Ceremonia, jak zawsze, była okazją do awansów na wyższe stopnie i wyróżnienia najbardziej zasłużonych, jak również podziękowania policjantom i pracownikom Policji za ich służbę i zaangażowanie.

W tym roku w śląskim garnizonie awanse otrzymało w sumie 3578 policjantek i policjantów: 143 w korpusie oficerów, 1742 w korpusie aspirantów, 1233 w korpusie podoficerów oraz 460 mundurowych w korpusie szeregowych Policji.

19 lipca 2022, Uroczystości pogrzebowe śp. Jana Ficka ps. ,,Jamnik".

        Jan Ficek ps. „Jamnik” żołnierz VII Śląskiego Okręgu NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka” został zamordowany 76 lat temu w Grodkowie przez funkcjonariuszy UB. Jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych, prowadzonych przez IPN, wiosną 2016 r.

  19 lipca 2022 r. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce, przy ul. Kościuszki 66, odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. Jana Ficka ps. „Jamnik”. Żołnierz spoczął w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Cięcinie, przy ul. Jana Pawła II. Asystę wojskową zapewnił 18. Batalion Powietrznodesantowy z Bielska-Białej.

 Ks. por. Krzysztof Włosowicz przypomniał w czasie kazania losy śp. Jana Ficka. Podkreślił, że zachowywanie pamięci o tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale jest dla nas zaszczytem.                                                                                                                                                                                                                                                           

 Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN mówił w czasie uroczystości o tym, że obecnie na naszych oczach powstają na wschodzie masowe groby, a na Białorusi niszczone są mogiły żołnierzy Armii Krajowej. „Cywilizacja śmierci, która – wydawało się – zanikła, unosi głowę. Tym większa jest nasza determinacja, aby te zamiary przekreślić; odnaleźć tych, którzy mieli zostać nieodnalezieni. Przywrócić pamięci, oddać im należą część i złożyć hołd za służbę Ojczyźnie i nam wszystkim” – dodał.

 Bratanek Jana Ficka – Antoni Ficek – podkreślił, że jego stryj żegnając się z rodziną powiedział: „Jak się wszystko ułoży, będę wam pomagał. Wrócę. Czekajcie na mnie”. „Zatrzymali go w Grodkowie. Głęboko w lesie, na polanie. Jak się później okazało, była to polana śmierci. (…) Byłem tam wielokrotnie. Patrząc na to miejsce łzy zawsze mi płyną”. Dodał, że teraz Jan Ficek „został oddany rodzinie”.

 Jan Ficek ps. „Jamnik” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych urodził się 9 maja 1923 r. w Ciścu w pow. żywieckim. Był synem Franciszka i Franciszki z d. Kubica. Uczestniczył wraz z rodziną w budowie fortu „Wędrowiec“ w Węgierskiej Górce. Według przekazów rodzinnych pełnił służbę wojskową przed wstąpieniem do Narodowych Sił Zbrojnych. Był żołnierzem Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Śląskiego Okręgu NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Pełnił służbę w Samodzielnym Oddziale Leśnym im. „Szarego” dowodzonym przez por. Antoniego Bieguna „Sztubaka”. Został zamordowany we wrześniu 1946 r. w Grodkowie przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa w wyniku operacji o kryptonimie „Lawina”.      Szczątki Jana Ficka zostały odnalezione w wyniku prowadzonych przez IPN prac poszukiwawczych wiosną 2016 r. w Grodkowie.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

16.06.2022, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Boże Ciało, to jedna z największych uroczystości wyrażających wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W tym dniu odbywają się procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy, podczas których wierni manifestują swoją wiarę, oraz szacunek do Eucharystii.

Wśród parafian i sympatyków naszej wspólnoty nie zabrakło zaangażowania do przygotowania tej uroczystości. Główne obchody rozpoczęły się Mszą św. o godz. 9.00, a następnie wyruszyła procesja do czterech ołtarzy. Ołtarze przygotowali wierni z parafii, a jeden ołtarz został przygotowany przez żołnierzy z 18 bielskiego batalionu powietrznodesantowego, jako podkreślenie wojskowego charakteru wspólnoty.

Podczas homilii kapelan odniósł się do tematu jedności mówiąc, że Eucharystia ma łączyć. Mówił: „Jezus pozostał w Eucharystii sakramentem jedności. Symbolem tej jedności jest stół i złożony na nim chleb (…). Do stołu jedności wszyscy przynoszą coś ze sobą. Przy stole jedności panuje czysta intencja, czyste sumienie, prawe zamiary. Jezus pozostał jako pokarm na stole, abyśmy byli jedno. Stał się Chlebem do łamania. Chlebem dla mocnych i słabych. Chlebem dla bogatych i biednych, Chlebem dla więźniów i wolnych, Chlebem dla nawróconych i dla wiernych. Środkiem do zbudowania tej jedności jest ołtarz, jest Chrystus, jest Jego krzyż”.

Historia Uroczystości Bożego Ciała sięga objawień, które otrzymała  mniszka św. Julianna (1193 – 1258), W swoich wizjach zobaczyła księżyc w pełni, na którym była ciemna plama. Później Chrystus objawił jej, że ta plama oznacza brak w kalendarzu kościelnym święta ku czci Eucharystii. Sam Jezus domagał się ustanowienia specjalnego święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Zgodnie z przekazem miało ono mieć charakter radosny, dziękczynny, inny niż obchody w Wielki Czwartek.

12.06.2022, Wprowadzenie ks. por. Krzysztofa Włosowicza na urząd Proboszcza.

            12 czerwca 2022r. w naszej parafii odbyło się uroczyste wprowadzenie nowego Proboszcza. Wprowadzenia dokonał Dziekan Dekanatu Wojsk Specjalnych ks. płk Piotr Sroka. Na początku odczytał dekret ustanawiający ks. Krzysztofa Włosowicza nowym proboszczem, następnie ks. Krzysztofa powitała delegacja parafian.  W homilii nowy proboszcz nawiązując do uroczystości mówił: „Dziś w Uroczystość Trójcy Świętej, która symbolizuje wspólnotę, jest również dzień mojego wprowadzenia na urząd proboszcza parafii. To ważne, ale przede wszystkim odpowiedzialne stanowisko i zadanie, bo odpowiadam zarówno przed Wami, ale i przed samym Bogiem, odpowiadam za powierzoną mi wspólnotę. Stąd też chciejmy od Trójcy św. uczyć się więzów wspólnoty, budując i umacniając naszą rodzinę parafialną, tak by gościła tu radość, wzajemna pomoc i odpowiedzialność. Kościół to wspólnota, którą budujemy razem, kościół to rodzina, a w rodzinie winna panować miłość i poszanowanie, kościół to każdy z nas, taki jaki jest ze swoimi talentami, ale i ułomnościami. Taki Kościół wg zamysłu Chrystusa budujmy  – a więc święty Kościół”.

           Wśród obecnych parafian i sympatyków nie zabrakło również przedstawicieli Sekcji Ochrony Infrastruktury oraz przedstawicieli Wojskowej Akademii Technicznej, w której wcześniej posługiwał nowy proboszcz.

Pożegnanie Księdza Proboszcza.

Decyzją biskupa polowego Wiesława Lechowicza ks. Proboszcz mjr Krzysztof Ziobro zakończył posługę duszpasterską w wojskowej parafii Bożego Miłosierdzia w Bielsku – Białej i został mianowany proboszczem parafii cywilno – wojskowej pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kielcach.

Księże Proboszczu Krzysztofie!

Jako Parafianie i Sympatycy wojskowej świątyni Bożego Miłosierdzia z serca dziękujemy za sprawowaną posługę duszpasterską w tutejszej parafii  i życzymy Bożego błogosławieństwa na dalsze lata kapłańskiej drogi. 

9.05.2022, Pamięć o poległych poza granicami państwa.

W dniu 08.05.2022 r. minęła 18 lat od tragicznej śmierci kpt. Sławomira Stróżaka. Jako bordowi pasjonaci motocykli pamiętamy i będziemy kultywować pamięć o naszych braciach, którzy oddali to co najcenniejsze – swoje życie wykonując obowiązki służbowe.

 „Jeżeli my zapomnimy o nich, Ty, Boże na niebie zapomnij o Nas” – to zdanie jest zawsze żywe w sercach żołnierzy bielskiego batalionu powietrznodesantowego. 09 maja br. zmotoryzowani weterani pojawili się przy grobie poległego żołnierza 18 batalionu powietrznodesantowego śp. kpt. Sławomira Stróżaka. Przy grobie został wystawiony posterunek honorowy przez żołnierzy 18. Bielskiego Batalionu, a motocykliści złożyli wieniec i zapalili znicz pamięci. Modlitwę za poległego odmówił razem z rodziną poległego i uczestnikami rajdu kapelan bielskiego batalionu, ks. mjr Krzysztof Ziobro. Przed wyjazdem na cmentarz spotkali się wszyscy na placu apelowym 18 batalionu powietrznodesantowego, gdzie był czas na wspomnienia o Sławku, które przytoczyli żołnierze służący razem z nim w Iraku.

Kapitan Sławomir Stróżak był żołnierzem 18 batalionu. W 2004 roku brał udział w II zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Po misji do kraju już nie wrócił. W imię walki o pokój oddał to, co najcenniejsze – własne życie. 8 maja około godz. 15:00 czasu miejscowego, podczas rutynowego patrolu, zauważył na poboczu coś dziwnego. Zatrzymał pojazd z żołnierzami w bezpiecznej odległości i poszedł sprawdzić podejrzany przedmiot. Wtedy doszło do eksplozji. Zdalnie sterowana mina pułapka, przeznaczona dla jednego z konwojów została odpalona przez terrorystów. W wyniku wybuchu kapitan Sławomir Stróżak został ciężko ranny. Po kilku godzinach walki o życie zmarł w szpitalu w Bagdadzie. Miał 33 lata. Po śmierci został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a kompania, w której służył przyjęła Go za patrona. Cześć Jego pamięci!

24.04.2022, Odpust z okazji Święta Bożego Miłosierdzia.

W niedzielę 24 kwietnia br.  o godz. 11.00 została odprawiona suma odpustowa, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. kan. dr Łukasz Hendzel – sekretarz biskupa diecezji rzeszowskiej. W koncelebrze nie zabrakło ks. Tomasza Gorczyńskiego – proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla w Bielsku-Białej i proboszcza wojskowej wspólnoty – ks. mjr  Krzysztofa Ziobro. We Mszy Świętej uczestniczył także ks. kan. Antoni Młoczek – proboszcz parafii katedralnej pw. Św. Mikołaja w Bielsku-Białej, były dowódca bielskiego batalionu, żołnierze, goście, parafianie i sympatycy kościoła wojskowego.
Z okazji święta parafii na zakończenie Mszy świętej ks. dr Łukasz Hendzel w imieniu proboszcza wojskowego wręczył proboszczom sąsiednich parafii pamiątkowe ryngrafy w podziękowaniu za wzorową współpracę, a ppłk. Tomaszowi Neumannowi Krzyż XXX-lecia Ordynariatu Polowego za zaangażowanie w życie kościoła wojskowego.

Po zakończonej uroczystości zaproszeni goście udali się do sali parafialnej na spotkanie, a uczestniczące we Mszy Świętej dzieci zostały obdarowane słodyczami.

„Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?

Nie ma Go tutaj; Zmartwychwstał” (Łk 24,5-6)

Drodzy Parafianie i Sympatycy naszego kościoła, dzieląc się wielką i radosną nowiną o Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa pragnę złożyć serdeczne życzenia.

Niech ta paschalna tajemnica przenika całe nasze życie, a Jezus Chrystus, który prawdziwie Zmartwychwstał niech udziela swoich obfitych łask.

Niech radość płynąca ze zwycięstwa nad mocami piekła i szatana będzie dla nas uwieńczeniem każdego wysiłku podejmowanego z miłości do Tego, Który do końca nas umiłował.

Niech Jezus Chrystus da nam siłę i moc płynącą z radości Zmartwychwstania, niech pomaga godnie przeżywać każdy dzień i nieustannie umacnia nadzieją.

Z darem modlitwy

Ks. mjr Krzysztof Ziobro

NABOŻEŃSTWA WIELKIEGO TYGODNIA

WIELKI CZWARTEK – 14.04.2022

Godz. 18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej

Adoracja Pana  Jezusa w Ciemnicy do godz. 21.00.

 

WIELKI PIĄTEK – 15.04.2022

Godz. 17.30 – Droga krzyżowa

Godz. 18.00 – Liturgia Wielkiego Piątku

Adoracja Pana Jezusa w Grobie do godz. 21.00.

 

WIELKA SOBOTA – 16.04.2022

Od godz. 10.00 do 12.00 – Święcenie pokarmów – co pół godziny.

Godz. 18.00 – Msza Święta Wigilii Paschalnej.

 

NIEDZIELA WIELKANOCNA – 17.04.2022

Godz. 9.00, 11.00, 15.00 – Msza Święta

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 18.04.2022

Godz. 9.00, 11.00, 15.00 – Msza Święta

1 kwietnia 2022 r. w naszym kościele odbyło się ostatnie pożegnanie śp. Teresy Piekarskiej, zmarłej 30 marca br. Śp. Teresa przeżyła prawie 100 lat  i angażowała się w życie Parafii Wojskowej w Bielsku – Białej, od początku jej powstania.  Jako wspólnota parafialna dziękujemy Jej za każde dobro, które nam ofiarowała.  Niech odpoczywa w Królestwie Niebieskim o którym całe życie marzyła i do Niego dążyła.  

25 - 27.03.2022, Rekolekcje wielkopostne.

W dniach od 25 do 27 marca br. odbyły się rekolekcje wielkopostne, które poprowadził  ks. Paweł Wójcik – wikariusz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w diecezji rzeszowskiej.

Rekolekcyjne Słowo Boże głoszone było w niedzielę na wszystkich Mszach świętych oraz w piątek i sobotę na Mszach świętych. Nauki rekolekcyjne były głoszone w bardzo prosty i konkretny sposób, pełne przykładów egzystencjalnych, będących owocem doświadczenia duszpasterskiego Ojca Rekolekcjonisty. Nie ma Rekolekcji bez pojednania z Panem Bogiem, dlatego podczas tegorocznych ćwiczeń duchowych, możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania była w każdym dniu. Większość parafian i sympatyków naszego kościoła otworzyła się na ten dar Bożego miłosierdzia przystępując do spowiedzi. Całość uwieńczyło rekolekcyjne błogosławieństwo połączone z odpustem zupełnym.Podczas rekolekcji modlono się także  w intencji pokoju świecie, szczególnie na Ukrainie. Na zakończenie rekolekcyjnego czasu proboszcz Parafii Wojskowej podziękował księdzu rekolekcjoniście na poświęcony czas i wręczył pamiątkowy ryngraf Parafii Wojskowej w Bielsku-Białej.

PLAN REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH
25 – 27.03.2022

25.03.2022 – PIĄTEK

16:30 – DROGA KRZYŻOWA

17:00 – MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA OD GODZ. 16.00

26.03.2022 – SOBOTA

9:00 – MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ.

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA OD GODZ. 8.30

27.03.2022 – NIEDZIELA

8.30 – GORZKIE ŻALE

 9:00 – MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ I ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI.

11.00 – MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ I ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI.

14.45 – KORONKA DO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

15:00 – MSZA ŚW. Z NAUKĄ OGÓLNĄ I ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI.

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA PÓŁ GODZINY PRZED MSZĄ ŚW.

 REKOLEKCJE POPROWADZI KS. PAWEŁ WÓJCIK Z RZESZOWA.

19.03.2022, Parafialne Koło Caritas pomaga Ukrainie.

„Nie wyobrażam sobie, żeby nie włączyć się w pomoc” – wyznaje wolontariuszka z Koła Caritas w Parafii Wojskowej. Każdego tygodnia do magazynu mieszczącego się w Janowicach koło Bielska-Białej dostarczane są dary jakie wierni ofiarowują dla uchodźców z Ukrainy.„Kosz Miłosierdzia” wystawiony w przedsionku kościoła garnizonowego codziennie wypełnia się żywnością, środkami higienicznymi, artykułami dla dzieci, kocami. Cały czas można ofiarować swoją pomoc, a także wpłacać datki na konto Caritas Ordynariatu Polowego: Bank PKO S.A. XI O/WARSZAWA 42 1240 1138 1111 0000 0209 5558 (tytuł wpłaty: UKRAINA).

11.03. 2022, Wizyta Biskupa Polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza w Parafii Wojskowej.

Po skończonej uroczystości pogrzebowej ks. bp W. Lechowicz odwiedził Parafię Wojskową w Bielsku-Białej zapoznając się z infrastrukturą Parafii i kościoła garnizonowego. Biskupowi Polowemu towarzyszył ks. mjr Marcin Janocha – Szef Sekretariatu Biskupa Polowego, dziekan Wojsk Specjalnych – ks. płk dr Piotr Sroka, dziekan Żandarmerii Wojskowej – ks. ppłk dr Ireneusz Biruś i kapelan Garnizonu Bielsko-Biała – ks. kpt. Krzysztof Ziobro – Proboszcz Wojskowej Parafii, który wręczył pamiątkowy ryngraf Parafii Pasterzowi Wojskowej Diecezji.

11.03.2022, Pożegnanie ostatniego z 316 cichociemnych.

W piątek w Parafii Rzym.-Kat. pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej odbyły się uroczystości pogrzebowe mjr. Aleksandra Tarnawskiego pseudonim „Upłaz”, ostatniego z Cichociemnych. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

W kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski zmarłego żegnali najbliżsi, przedstawiciele prezydenta Rzeczypospolitej, Prezesa Rady Ministrów, Resortu Obrony Narodowej i wojska, w tym jednostek specjalnych. Przed Mszą Świętą śp. Aleksander Tarnawski został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika. Został także odznaczony przez prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości. Mszę Świętą koncelebrowali kapelani Wojska Polskiego, Policji i księża Salwatorianie, gospodarze miejscowej świątyni.

W homilii Proboszcz Parafii Wojskowej św. o. Rafała Kalinowskiego w Warszawie –Rembertowie, ks. ppłk dr Ireneusz Biruś powiedział, że śp. Aleksandrowi Tarnawskiemu Pan Bóg dał żyć 101 lat, a to wielki dar. „Był żywą historią. Był wzorem tego, dla kogo Ojczyzna była największym darem i wzorem tego, który za Ojczyznę oddał wszystko. Poświęcił jej całe życie. Dawał tego przykład do końca. Ostatni żyjący Cichociemny. Jeden z 316 polskich żołnierzy Armii Krajowej, który skoczył do okupowanej Polski podczas II wojny. Należał do komandosów polskiego podziemia. Należał do elity Polski Walczącej” – podkreślał ksiądz kapelan. Po przemówieniach i zakończeniu Mszy Świętej pogrzebowej ciąg dalszy uroczystości odbył się na cmentarzu w Starym Bielsku, której przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego, ks. bp Wiesław Lechowicz.

Śp. mjr Aleksander Tarnawski urodził się 8 stycznia 1921 roku w niewielkiej miejscowości Słocinie w powiecie rzeszowskim. W 1938 r. ukończył gimnazjum w Chorzowie i rozpoczął studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Lwowskiego. Po wybuchu wojny, w październiku 1939 r. przedostał się przez Węgry do Francji, gdzie został przydzielony do 1. Dywizji Grenadierów. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii dostał przydział do 16. Brygady Pancernej, gdzie szkolono go do zadań specjalnych, a później 1. Dywizji Pancernej.Przeszedł intensywne szkolenie dla cichociemnych – żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych. Ich zadaniem była walka partyzancka z Wehrmachtem i jednostkami specjalnymi Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. Cichociemni zajmowali się też organizacją i szkoleniem ruchu oporu w kraju.Po zakończeniu ćwiczeń w Wielkiej Brytanii i po desancie do Polski, Tarnawski dostał przydział do okręgu AK Nowogródek. Należał do komandosów polskiego podziemia, był oficerem Armii Krajowej, kapitanem broni pancernej, wykonywał trudne misje konspiracyjne. Podczas działań wojennych nosił pseudonimy „Upłaz” i „Wierch”. Był kilkakrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Uhonorowano go również Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Patria” oraz szablą oficerską.W 1945 r. dostał pracę w Polskim Radiu w Warszawie. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Gliwicach, ukończył chemię na Politechnice Śląskiej. Całe życie zawodowe związał ze Śląskiem – z Politechniką Śląską, Instytutem Metali Nieżelaznych i Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach.We wrześniu 2014 po 70. latach od zrzutu do kraju ponownie skoczył ze spadochronem, tym razem z żołnierzami GROM. Aleksander Tarnawski zmarł 4 marca br. w Gliwicach w wieku 101 lat. Spoczął na cmentarzu w Bielsku-Białej.

 

01.03.2022, Pierwsze dni wsparcia dla Ukraińców.

Pomimo krótkiej działalności Koła Caritas w Parafii Wojskowej w Bielsku-Białej to jednak z pełną mobilizacją włącza się w pomoc ofiarom brutalnej rosyjskiej agresji. Czyni to poprzez przekazanie artykułów spożywczych, środków opatrunkowych i higieny osobistej do Centrum Caritas w Bielsku Białej Lipniku. Od najbliżej niedzieli w ramach akcji „Kosz Miłosierdzia” wspólnota kościoła garnizonowego włącza się do akcji pomocowej dla uchodźców z terenu Ukrainy. Dary można składać pod chórem kościoła do „Kosza Miłosierdzia”.Artykuły żywnościowe z długim terminem przydatności do spożycia, karimaty, koce, środki higieny osobistej, odzież będzie sukcesywnie dostarczana potrzebującym.Niech ten trudny czas będzie dla nas wszystkich okazją do świadczenia ewangelicznej miłości bliźnim.

 

Akcja Zdrapka Wielkopostna 2022.

Zdrapka Wielkopostna to indywidualne 40-dniowe rekolekcje dla każdego. Mają one miejsce w trakcie trwania Wielkiego Postu. Atrakcyjna forma zdrapki zachęca do lepszego przygotowania się na radość Chrystusowego Zmartwychwstania.

Wielki Post zaczyna się 2 marca, ale już w ostatnią niedzielę lutego rozdano wśród bielskich parafian – starszych i młodszych, kilkadziesiąt zdrapek. Zdrapki zostały także rozpowszechnione wśród żołnierzy 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Taka aktywna forma przeżycia Wielkiego Postu, który przed nami w czasie szczególnej modlitwy o pokój na Ukrainie, spotkała się z wielkim przyjęciem przez wiernych i sympatyków garnizonowego kościoła w Bielsku-Białej. Doświadczenie ostatnich lat wskazuje, że warto włączyć się w tę akcję. Przynosi ona wiele dobrych owoców, a wierni przyjmują ją z wielką życzliwością i otwartością.

Zdrapka Wielkopostna to indywidualne 40-dniowe rekolekcje dla każdego. Mają one miejsce w trakcie trwania Wielkiego Postu. Atrakcyjna forma zdrapki zachęca do lepszego przygotowania się na radość Chrystusowego Zmartwychwstania. Ćwiczymy więc swojego ducha oraz podejmujemy refleksję nad obecnym życiem, nad swoją codziennością. Dotyczą one tematyki związanej z Wielkim Postem. Pojawią się więc: jałmużna, post i modlitwa w duchu nowej ewangelizacji. Ojczyzną Zdrapki Wielkopostnej jest Irlandia. W 2015 roku pojawiła się w Polsce i zafascynowała swoją prostotą tysiące uczestników. Organizatorem akcji jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce.

Komunikat Biskupa Polowego w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę.

12.02.2022, Pamięć o żołnierzach AK.

12 lutego 2022r. w kościele garnizonowym pw. Bożego Miłosierdzia w Bielsku-Białej uroczystą Mszę świętą odprawił i homilię wygłosił kapelan garnizonu, ks. kpt. Krzysztof Ziobro. Okazją do wspólnej modlitwy była 80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

We Mszy świętej zachowując przepisy sanitarne udział wzięli: kombatanci, żołnierze Armii Krajowej, żołnierze, władze miasta, Poczet Sztandarowy Jednostki Strzeleckiej 3027 w Bielsku-Białej. Na zakończenie Mszy Świętej zapalono znicz i złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową AK, która znajduje się w kościele garnizonowym. Proboszcz Parafii Wojskowej wręczył także ikonę Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego prezesowi Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Bielsku-Białej kpt. w stanie spoczynku Janowi Marianowi Dąmbrowskiemu. Jak wspominali uczestnicy tej podniosłej uroczystości zebraliśmy się wszyscy po to, aby utrwalić pamięć naszych bohaterów wśród następnych pokoleń oraz abyśmy potrafili budować przyszłość naszego narodu na tych wartościach za które nasi bohaterowie oddali swe życie, a są nimi: Bóg, Honor, Ojczyzna.  W tym szczególnym dniu modlono się także za nowego biskupa polowego Wojska Polskiego, ks. bpa Wiesława Lechowicza, którego ingres do katedry polowej tego samego dnia obył się w Warszawie. 80 lat temu 14 lutego 1942 roku rozkazem premiera RP na uchodźstwie i Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego zakonspirowane zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego zostało przemianowane w Armię Krajową.

XXX Światowy Dzień Chorego w Parafii Wojskowej.

11 lutego, z okazji Światowego Dnia Chorego i liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes ks. kpt. Krzysztof Ziobro przewodniczył Mszy Świętej w intencji chorych i cierpiących, a następnie udzielił sakramentu namaszczenia chorych.

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. FiorenzoAngeliniego z 13 maja 1992 r. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego dnia na 11 lutego, gdy Kościół powszechny wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Jan Paweł II ustanawiając Światowy Dzień Chorego zaznaczył, że: „Ma on na celu uwrażliwienie Ludu Bożego i – w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu…”.

Biskup polowy nominat - bp Wiesław Lechowicz.

 

W dniu 15 stycznia 2022 r. Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała następujący Komunikat:

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem polowym Wojska Polskiego dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Wiesława Lechowicza.

Warszawa, 15 stycznia 2022 roku

SalvatorePennacchio

Nuncjusz Apostolski

——————————

Życiorys bp. Wiesława Lechowicza

Ks. dr Wiesław Lechowicz urodził 22 grudnia 1962 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1981 roku ukończył szkołę średnią (I LO w Tarnowie) i po złożeniu egzaminu dojrzałości  wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 maja 1987 roku z rąk Biskupa Tarnowskiego Jerzego Ablewicza. Po święceniach pracował jako wikariusz przez 4 lata w Krościenku nad Dunajcem, a następnie przez 1 rok w parafii św. Jadwigi w Dębicy. Po zwolnieniu z obowiązków w macierzystej diecezji w 1992 roku został skierowany na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej w Ateneo Romano della Santa Croce. W roku 1994 zdał egzamin licencjacki nt.: Il concetto di comunicazione e la suaricezionenelmagistero di Giovanni Paolo II, dwa lata później obronił rozprawę doktorską pt.: Predicazione e comunicazione. Analisidellapredicazioneomiletica alla luce della teoria dellacomunicazione. Po powrocie ze studiów pracował jeden rok w parafii św. Mikołaja w Bochni a następnie w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. W 1997 r. zostały mu powierzone wykłady z homiletyki a potem także z teologii pastoralnej w Wydziale Teologicznym w Tarnowie. W roku 1998 został mianowany kapelanem Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca, a po zwolnieniu z tej funkcji we wrześniu 1999 roku objął obowiązki prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W dniu 24 lutego 2004 roku Biskup Tarnowski powierzył Mu obowiązki rektora tegoż Seminarium. W trakcie swoich obowiązków w Seminarium podjął studia z prawa kanonicznego w Instytucie Prawa Kanonicznego przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, które sfinalizował w 2002 r. obroną pracy licencjackiej pt.: Kanoniczna organizacja stałej formacji duchowieństwa w diecezji tarnowskiej w latach 1917-2000. Studium porównawcze kościelnego prawa powszechnego, ogólnopolskiego i tarnowskiego – diecezjalnego.

Oprócz obowiązków powierzonych w macierzystej diecezji podejmował pracę w ramach Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski, będąc współredaktorem ogólnopolskiego programu homiletycznego w latach od 2001/2002 do 2006/2007. W dowód uznania za gorliwą pracę, na wszystkich odcinkach, które były mu powierzane Ojciec Święty Benedykt XVI nadał mu godność kapelana Jego Świątobliwości.

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. dra Wiesława Lechowicza biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając Mu stolicę tytularną Lambiridi (Algieria). Święcenia biskupie przyjął w dniu 16 lutego 2008 r. w Bazylice Katedralnej w Tarnowie z rąk Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca.

Podczas 256. zebrania plenarnego KEP w Przemyślu, 15 października 2011 r. został wybrany przez biskupów na Delegata Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

15 stycznia 2022 r. papież Franciszek mianował go biskupem polowym.

Drodzy Parafianie i Sympatycy naszego kościoła. W tym szczególnym i trudnym czasie, gdy wszystko co przeżywamy jest inne niż kilka lat temu, życzę Wam, aby czas Bożego Narodzenia był bogaty w przeżycia duchowe i pozwolił Wam zbliżyć się do Jezusa i przylgnąć do Jego Miłosiernego Serca. Życzę Wam miłości, bo tylko „miłość ma znaczenie, ona podnosi najdrobniejsze czyny w nieskończoność” (Dz 502) oraz tego byście jak Św. Siostra Faustyna w dzień Bożego Narodzenia mogli z czystym sercem powiedzieć: „Dziś Jezus zamieszkał w mym sercu, zszedł z wysokiego tronu nieba. Wielki Pan, wszechrzeczy Stwórca, przyszedł do mnie w postaci Chleba” (Dz 1231). Niech Boże Dziecię Wam i Waszym bliskim błogosławi i hojnie obdarza łaskami. Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Z darem modlitwy

Ks. Krzysztof Ziobro

21.12.2021, Dzień Pamięci o żołnierzach poległych na misjach.

W dniu 21 grudnia br. w kościele wojskowym w Bielsku-Białej odbyły się uroczystości z okazji „Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju”.  Obchody rozpoczęła uroczysta Msza święta w kościele garnizonowym w intencji poległych i zmarłych żołnierzy oraz ich rodzin, którą celebrował ks. kpt. Krzysztof Ziobro – proboszcz Parafii Wojskowej. We Mszy, obok żołnierzy bielskiego batalionu na czele z dowódcą udział wzięły również rodziny poległych żołnierzy bielskiego batalionu. Ksiądz kapelan w swoim kazaniu zwrócił szczególną uwagę na konieczność kultywowania pamięci o wszystkich, którzy wykonując swoje obowiązki służbowe odeszli na wieczną wartę. Zwrócił również uwagę na duchową solidarność ze wszystkimi rodzinami, które w tragiczny sposób straciły swoich mężów, ojców, synów, szczególnie w obliczu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Kulminacyjnym momentem było odsłonięcie i poświęcenie relikwiarza z ziemią z Kosowa, Iraku i Afganistanu, gdzie bielscy spadochroniarze pełnili służbę na rzecz pokoju. Relikwiarz został odsłonięty przez bliskich poległych żołnierzy, a poświęcił go proboszcz parafii wojskowej, który wręczył także wdowom poległych spadochroniarzy pamiątkowe ryngrafy parafii. Po skończonej Mszy Świętej miało miejsce spotkanie w sali parafialnej rodzin poległych żołnierzy bielskiego batalionu w którym wzięli udział dowódca batalionu, żołnierze i kapelan garnizonu Bielsko-Biała.

05.12.2021, Wizyta Świętego Mikołaja.

Św. Mikołaj, którego wspomnienie przeżywamy 06 grudnia każdego roku w adwentowym czuwaniu zapowiada zbliżające się Boże Narodzenie, czas radości z narodzin Pana Jezusa, czas przebaczenia i dobroci. Pomimo wielu obowiązków i pandemii koronawirusa pojawił się niezauważony w niedzielę 05 grudnia w kościele garnizonowym w Bielsku-Białej i na Mszę św. o godz. 11.00 pozostawił worek z prezentami dla dzieci większych i mniejszych, szczególnie dzieci żołnierzy bielskiego batalionu. Św. Mikołaj, który żył w IV wieku od najmłodszych lat odznaczał się wielką wrażliwością, empatią na potrzeby materialne i duchowe drugiego człowieka. Jest wzorem dobroci i troski o bliźnich, jak również miłosierdzia i dobroci co doskonale oddaje wezwanie naszej wojskowej parafii. Warto stawiać sobie tego patrona za wzór do naśladowania, nie tylko w Boże Narodzenie i Mikołajki, ważne aby każdego dnia obdarowywać siebie nawzajem pomocą, choćby ciepłym słowem lub szczerym i serdecznym uśmiechem, to wiele nie kosztuje a ułatwia wiele. Bądźmy zatem uprzejmi i pomocni nie tylko od święta mając w sercu i pamięci słowa Świętego Jana Pawła II o Św. Mikołaju, że jest on „patronem daru człowieka dla człowieka”.

Według historyków Mikołaj urodził się pomiędzy 280 a 286 w Patra, (obecnie Turcja) w ówczesnym cesarstwie rzymskim. Biskupem Myry (Miry) został w czasie groźnych prześladowań chrześcijan za cesarza Galeriusza Waleriana. Do historii przeszedł jako jałmużnik i dobroczyńca biednych. Potajemnie i w przebraniu roznosił nocą prezenty obdarowując biednych i potrzebujących. Zmarł, jak mówi tradycja, 6 grudnia między rokiem 345 i 352 w wieku prawie 70 lat. Kult św. Mikołaja szybko się rozwinął, najpierw w Grecji, a w VIII w. na terenie dzisiejszej Rosji. W X w. znany był w Zachodniej Europie, a gdy włoscy żeglarze wykradli relikwie Świętego i przywieźli do Bari na południu Włoch, jego kult rozwijał się jeszcze szybciej. Ku czci św. Mikołaja wybudowano tam wspaniałą bazylikę do dziś licznie odwiedzaną przez turystów.Tradycja wzajemnego obdarowywania się przetrwała wieki, wyrażając w ten sposób podstawową ideę chrześcijaństwa – miłość bliźniego. Pielęgnowano ją w rodzinach, całych społecznościach i państwach. Do istoty Kościoła katolickiego należy praca charytatywna, a jej uzasadnienie w nauce Jezusa Chrystusa: „niech nie wie twoja lewa ręka, co czyni prawa”, „coście uczynili jednemu z najmniejszych, Mnieście uczynili”.

 

14.11.2021, Zbiórka dla uchodźców przez parafialny Caritas.

Dzisiejszej niedzieli obchodzimy Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez Papieża Franciszka w 2016 roku na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Niech nasze serca będą wrażliwe, aby dostrzegać potrzebujących i ubogich. W całej sprawie niewiele możemy, ale to akurat możemy, aby czynnie włączyć się w pomoc ubogim, potrzebującym i uchodźcom. Od 08 listopada możemy ofiarować koce, nieprzemakalne ubrania, środki czystości czy produkty żywnościowe do „Kosza Miłosierdzia” w kościele wojskowym w Bielsku-Białej. Akcja spotkała się z ogromnym przyjęciem przez parafian i sympatyków garnizonowej świątyni. Pomóc także będziemy mogli finansowo w niedzielę 21 listopada przez złożenie ofiar do puszek na rzecz migrantów odpowiadając na apel Episkopatu Polski.

11.11.2021, Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości.

Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego rozpoczęła miejskie obchody święta Niepodległości. Eucharystii przewodniczył biskup diecezji bielsko-żywieckiej, ks. bp Roman Pindel, który wygłosił również okolicznościowe kazanie. 

Do kierowania się roztropnością i mądrością w organizowaniu państwa, ustroju społecznego oraz pomyślnego rozwoju gospodarczego zachęcił bp Roman Pindel, który przewodniczył 11 listopada 2021 r. Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. W koncelebrze wzięli udział proboszczowie bielskich parafii wraz z kapelanem garnizonu, ks. kpt. Krzysztofem Ziobro. W homilii bp Pindel przypomniał, że odzyskanie przez Polskę niepodległości dokonało się po wielu latach niewoli i niebytu państwowego. „Dokonało się to po wcześniej nieudanych, krwawo tłumionych powstaniach i działaniach na rzecz przywrócenia niepodległości Polski. Stało się tak również dzięki patriotyzmowi innego rodzaju, który stawiał sobie za cel zachowanie Polski w sercach, w języku, kulturze, a także w działalności gospodarczej czy dbałości o wykształcenie Polaków” – zauważył i wskazał, jak bardzo potrzebne dla utrzymania żywotności i organizacji państwa są różne rodzaje patriotyzmu. W uroczystościach udział wzięli członkowie polskiego parlamentu, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, reprezentanci dowództwa wojska, policji i straży pożarnej, harcerze oraz bielscy komandosi. Po Mszy św. uczestnicy wydarzenia przeszli na pobliski cmentarz, na którym spoczywają żołnierze polegli w I i II wojnie światowej. Po modlitwie odbył się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Uroczystość zakończyła ceremonia składania kwiatów przez delegacje uczestniczące w obchodach święta.

 

17.10.2021, Wyparzarka dla Placówki Wsparcia Dziennego „Promyki Nadziei” prowadzonej przez Stowarzyszenie im. bł. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” w Dębicy.

Odpowiadając na apel Sióstr Służebniczek w Dębicy Parafialny Zespół Caritas działający od lutego 2021 roku przy Parafii Wojskowej w Bielsku-Białej zorganizował zbiórkę ofiar na zakup wyparzarki, która jest niezbędnym i bardzo potrzebnym wyposażeniem kuchni, aby podopieczni – dzieci i młodzież – mogły spożywać posiłki z pełnym zachowaniem higieny. Do tej pory placówka posiadała taką wyparzarkę, ale w ostatnim czasie uległa zepsuciu i nie nadawała się do naprawy. Siostry Służebniczki zwróciły się z prośbą do proboszcza Wojskowej Parafii, ks. kpt. Krzysztofa Ziobro, który podczas spotkania zespołu Caritas poruszył ten temat, a członkowie widzialnego miłosierdzia w parafii zobowiązali się do przeprowadzenia zbiórki. Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli udało się zebrać środki na zakup nowego urządzenia dla sióstr służebniczek jako dar Parafii Wojskowej dla ośrodka prowadzonego przez siostry. Placówka podejmuje działania wzmacniające rodzinę w realizacji jej funkcji opiekuńczej i wychowawczej oraz zapobiega zjawiskom szkodliwym przez zwalczanie ich przyczyn.

15.10.2021, Zakończenie sezonu motocyklowego w 18. bielskim batalionie powietrznodesantowym.

W piątek 15 października br. na placu apelowym odbyło się zakończenie sezonu motocyklowego 2021 bielskich spadochroniarzy. Błogosławieństwa zebranym uczestnikom udzielił proboszcz Parafii Wojskowej, ks. kpt. Krzysztof Ziobro, który pogratulował zmotoryzowanym pasji i życzył bezpiecznych podróży w kolejnym sezonie. Na koniec wręczył zmotoryzowanym spadochroniarzom obrazki pamiątkowe z okolicznościową modlitwą. Po części modlitewnej odbyła się parada, a następnie cała grupa udała się w objazd po okolicy odwiedzając między innymi groby poległych towarzyszy broni, gdzie zapalono znicze, odmówiono modlitwę i oddano im honory oraz miejsca pamięci żołnierzy walczących w obronie naszej Ojczyzny.

07.10.2021, Święto 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego.

Żołnierze 18. Batalionu Powietrznodesantowego, w dniach 07-08 października br. obchodzili swoje święto, połączone z odsłonięciem i poświęceniem tablicy z „Modlitwą Spadochroniarzy” w kościele garnizonowym. W ramach święta, w bielskim kościele garnizonowym Mszy Świętej w intencji żołnierzy i pracowników RON przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. płk dr Piotr Sroka – dziekan Wojsk Specjalnych w koncelebrze z kapelanem bielskich spadochroniarzy, ks. kpt. Krzysztofem Ziobro. Liturgię słowa przygotowali bielscy spadochroniarze. Pod koniec Eucharystii Proboszcz Wojskowej Parafii poprosił dowódcę batalionu o odsłonięcie tablicy z modlitwą, a księdza dziekana o poświęcenie. „Modlitwa Spadochroniarzy” powstała z inicjatywy kapelana garnizonu Bielsko-Biała, a została zatwierdzona przez Administratora Apostolskiego Ordynariatu Polowego, ks. Abp gen. bryg. Józefa Guzdka i pomocy w korekcie tekstu, ks. płk SG Zbigniewa Kępy. Zostały także wręczone
Krzyże XXX-lecia Ordynariatu Polowego dla zasłużonych żołnierzy w duszpasterstwo wojskowe bielskiej parafii. Pamiątkowe ryngrafy parafii z rąk ks. kpt. Krzysztofa Ziobro otrzymał płk Artur Wiatrowski i ks. płk dr Piotr Sroka. Kolejnym elementem było także odsłonięcie zdjęć pamiątkowych poległych żołnierzy w misjach poza granicami kraju na „Drzewie Pamięci”, które znajduje się w tylnej części świątyni. Następnie zaproszeni goście i rodziny poległych udali się na poczęstunek przygotowany przez Parafię Wojskową w sali parafialnej, a wszyscy uczestnicy Mszy Świętej otrzymali pamiątkowe obrazki z wizerunkiem Św. Michała Archanioła z kościoła wojskowego w Bielsku-Białej wraz z modlitwą spadochroniarzy, które chętnie zabierali bielscy spadochroniarze. W godzinach wieczornych jak co roku w ramach święta, odbył się Capstrzyk upamiętniający poległych żołnierzy batalionu, a następnego dnia ciąg dalszy uroczystości na placu apelowym. Uroczystość uświetnił swoją obecnością zastępca dowódcy 6 BPD płk Artur Wiatrowski, byli dowódcy 18bpd oraz pozostali dowódcy batalionów brygady.  W czasie uroczystości dowódca 6BPD oraz dowódca 18bpd wręczyli
wyróżnienia najbardziej zasłużonym żołnierzom. Część oficjalną zakończyła defilada pododdziałów po której rozpoczął się piknik w ramach dnia otwartych
koszar.

04.09.2021, Legia Akademicka złożyła przysięgę na sztandar bielskiego batalionu.

W sobotę, 04 września br. żołnierze Legii Akademickiej złożyli przysięgę wojskową w 18. Bielskim Batalionie Powietrznodesantowym. W uroczystości uczestniczyli licznie przybyli bliscy i przyjaciele składających przysięgę żołnierzy Legii Akademickiej. Przysięgający są studentami, którzy jako ochotnicy trzy tygodnie temu rozpoczęli szkolenie części praktycznej modułu podstawowego w ramach programu Legia Akademicka. Zabierając głos dowódca batalionu mjr Szymon Noworyta powiedział: „Chciałbym abyście byli świadomi, że przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. To przed Waszymi przełożonymi i bliskimi świadczycie o waszym patriotyzmie oraz gotowości do poniesienia najwyższych zobowiązań wobec ojczyzny i narodu”. Na zakończenie życzył im żołnierskiego szczęścia, powodzenia w realizacji własnych planów. Po przemówieniu wyróżnieni żołnierze złożyli przysięgę na sztandar, a kapelan bielskiego batalionu ks. kpt. Krzysztof Ziobro udzielił im  błogosławieństwa.

15.08.2021, Święto Wojska Polskiego w Garnizonie Bielsko-Biała.

Święto Wojska Polskiego w Garnizonie Bielsko-Biała

15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia  Najświętszej Marii Panny oraz obchodzone w tym dniu Święto Wojska Polskiego, przed sanktuarium maryjnym w Rychwałdzie odprawiona została uroczysta Msza święta.   W nabożeństwie, któremu przewodniczył delegat biskupa diecezji bielsko-żywieckiej, ks. Stanisław Kozieł – dziekan dekanatu żywieckiego, wzięli udział między innymi przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy, żołnierze bielskiego 18 Batalionu Powietrznodesantowego oraz inne służby mundurowe w tym poczty sztandarowe żołnierzy i kombatantów. Mszę św. zakończyła procesja eucharystyczna. Wspólnie modlili się kapłani diecezji bielsko-żywieckiej, kapelan bielskich spadochroniarzy – ks. kpt. Krzysztof Ziobro oraz franciszkanie, którzy opiekują się rychwałdzkim sanktuarium. 

Dzień 15 sierpnia ustalono w 1992 roku jako Święto Wojska Polskiego dla uczczenia rocznicy tzw. Bitwy Warszawskiej, niezwykle ważnej dla historii Europy, uważanej za jedną z najważniejszych bitew na Starym Kontynencie.

Ośrodek kultu Maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XVI wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.

Na przełomie XVII i XVIII wieku kult Matki Bożej Rychwałdzkiej rozszerzył się poza granice ziemi żywieckiej, a nawet poza granice państwa polskiego. 2 lipca 1756 roku bp Franciszek Potkański z Krakowa konsekrował nowy murowany kościół i przewodniczył wprowadzeniu Cudownego Obrazu, który umieszczono w nowym ołtarzu. 18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej kard. Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Parafii Wojskowej w Bielsku-Białej.

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W przededniu rocznicy wybuchu zbrojnego wystąpienia mieszkańców stolicy przeciwko niemieckiemu okupantowi tj. 31.07.2021 w kościele garnizonowym została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji ofiar wydarzeń z 1944 roku.

Dzień 1 sierpnia to Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Wystąpienie zbrojne z 1944 r. przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego jest uznawane za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Mszę Świętą z okazji kolejnej rocznicy odprawił Proboszcz Parafii Wojskowej, ks. kpt. Krzysztof Ziobro. We Mszy Świętej wzięli udział weterani i kombatanci, władze miasta oraz wierni i sympatycy wojskowej świątyni. Po liturgii zastępca Prezydenta Miasta Bielska-Białej, pan Adam Ruśniak odczytał list okolicznościowy od prezydenta miasta, a następnie delegacje złożyły kwiaty przy tablicy pamiątkowej poświęconej Armii Krajowej.

Modlitwa

Od wojny, nędzy i od głodu
Sponiewieranej krwi narodu
Od łez wylanych obłąkanie
Uchroń nas Panie!

Od nieprawości każdej nocy
Od rozpaczliwej rąk niemocy
Od lęku przed tym, co nastanie
Uchroń nas Panie!

Od bomb, granatów i pożogi
I gorszej jeszcze w sercu trwogi
Od trwogi strasznej jak konanie
Uchroń nas Panie!

Od rezygnacji w dobie klęski
Lecz i od pychy w dzień zwycięski
Od krzywd, lecz i od zemsty za nie
Uchroń nas Panie!

Uchroń od zła i nienawiści
Niechaj się odwet nasz nie ziści
Na przebaczenie im przeczyste
Wlej w nas moc, Chryste!

żołnierz niezłomny Jan Romocki „Bonawentura”

Janek Romocki miał lat 17, kiedy napisał ten wiersz w czasie wojny. Po wojnie jego Mama przekazała go księdzu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.